Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nden Uzm. Dr. Savaş Çömlek; 'Nokta atışı' tedavisiyle bel ve boyun fıtığı ağrıları tek seansta yok edilebilir.

Bu yöntemde ağrılı bölgeye özel karışımlı ilaç veriliyor. İşlem yaklaşık 30 dakikada tamamlanıyor. İki hafta süreyle istirahat , enjeksiyon yapılabilir.

UYGUN HASTALAR kimlerdir?

İki hafta süreyle istirahate, fizik tedaviye ve ağrı kesiciye cevap vermeyenlere uygulanır. Bazen iki haftayı beklemeden de epidural enjeksiyon yapılabilir. Ameliyat olmasına rağmen ağrısı geçmeyen hastalar da bu tedaviden faydalanabilir.

Bel fıtığı hastalarının NE KADARINDA AMELİYAT gereklidir?

Çoğunda ameliyata gerek yok. Bu konuda altın kural şu: Bel fıtığında ameliyat özel durumlar hariç her zaman son seçenek olmalı. Özellikle ağrı nedeniyle ameliyat olmanın modem tıpta yeri yok. Yalnızca ilerleyici sinir hasarı varsa ameliyat gerekli. Sinir hasarı da en çok ayak düşmesi, bacaklardan birinde veya her ikisinde kuvvet kaybı, idrar ve dışkı tutamama gibi yakınmalarla kendini gösterir.

Tedavide kullanılan yeni YÖNTEMLER NELERDİR?

3 farklı başlıkta toplayabiliriz:

  • Epidural enjeksiyon,
  • Fıtık içine ozon ve radyofrekans,
  • Fıtık içine yapılan kök hücre nakli.

EPİDURAL ENJEKSİYON yönteminden başlayalım, nedir bu?

Halk arasında 'nokta atışı', 'belden iğne yaptırma' diye bilinir. Fıtığın zarar verdiği yere ince borularla girilir. İlaçlardan oluşan bir karışım hastanın fıtığının olduğu yere uygulanır. İşlem ameliyathane koşullarında yapılır.

İşlemde tam olarak NE YAPILIYOR?

Bel fıtığının zarar verdiği sinirle ve çevresinde vücut zararlı kimyasal maddeler üretir. Bu maddeler hem iyileştirmeyi güçleştirir hem de ağrıya neden olur. Doğru yere yapılan ilaçlarla bu maddeler ortadan kaldırılır. İlaçlar aynı zamanda fıtığın zarar verdiği yerleri iyileştirir, fıtığın küçülmesine yardımcı olur.

KAÇ SEANS gerekli?

İşlem en fazla yarım saat sürer. Hastaların çoğu tek seansla iyileşir. Bununla birlikte en sık birer ay arayla olmak üzere senede 4 kez enjeksiyon yapılabilir.

Girişim öncesi NELERE dikkat edilmeli?

Kan sulandırıcı ilaçlar tehlikeli olabilir. Tıbbi durum ve kullanılan ilaçları doktor değerlendirip buna göre bir düzenleme yapmalı.

Hasta aynı gün EVİNE GİDEBİLİR Mİ?

Nokta atışı yalnızca ağrıyı kesmez, fıtığı da iyileştirir. Ağrı kesme etkisi işlemden sonra 1 -2 saat sürer. Sonrasında iyileşme hemen başladığı için hastalar ya hiç ağrı duymaz ya da ağrı çok azalır. Hasta aynı gün evine gidebilir, ertesi gün normal hayatına dönebilir.

BOYUNA uygulanabilir mi?

Evet. Bele uygulanandan biraz daha zor bir uygulamadır. Hekim tecrübesi önemlidir. Bu arada diğer ağrılar için de bu yöntemden yararlanılabilir. Ağrının çeşidine göre teknikle ilgili küçük değişikler yapılır.

Genel anestezi LAZIM MI?

Hayır. Lokal anestezi yeterli oluyor. Hasta hiç ağrı duymuyor. İhtiyaç halinde hastayı rahatlatmak için birtakım ilaçlar yapıyoruz.

Fizik tedavi GEREKİR Mİ?

Hafif ve orta şiddetteki fıtıklarda hastalara eğitim verip bazı hareketleri öğretiyoruz. Ciddi vakalarda ise mutlaka bir fizik tedavi programına dahil olmalarını tavsiye ediyoruz.

RİSKleri var mı?

Deneyimli bir ağrı tedavi uzmanının elinde çok güvenli bir yöntem, özellikle film kontrolüyle yapılırsa neredeyse hiç sorun çıkmaz.


POSTA Gazetesi    I    29 Kasım 2016

 

  • Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nden Uzm. Dr. Savaş Çömlek; 'Nokta atışı' tedavisiyle bel ve boyun fıtığı ağrıları tek seansta yok edilebilir.
Tarih 29.11.2016 editor@florence.com
Paylaş