Uyku bozukluklarına dikkat

İnsan, hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyor. Uyku hali beyindeki elektrik aktivitesinin değiştiği ve etrafımızı algılamadığımız, ancak geri dönüşü olan bir çeşit bilinçsizlik hali olarak tanımlanıyor. "Derin uyku döneminde iştah ve metabolizmayı düzenleyen hormonlar salgılanırken, rüya döneminde hafızamız düzenlenir ve psikolojik tazelenme yaşarız." diyen Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezinden Uzman Dr. Figen Hanağası uyku bozukluğuna erişkin yaştakilerin dikkat emesi gerektiğini ve başka hastalıkların habercisi olabileceğini söylüyor.

Uyku apne sendromunun uyku ile ilişkili hastalıklar arasında en çok dikkat edilmesi gereken ve tedavi edilmezse vücutta birçok bozukluğa neden olabilecek hastalıklardan olduğunu söyleyen Hanağası şunları aktarıyor: "Uyku apne sendromunun görülme sıklığı yaklaşık yüzde 3 civarındadır. Erkeklerde daha fazla görülür. Yaş, kilo ve eşlik eden hastalıklar ile görülme sıklığı artar. Hastalık ilerledikçe hipertansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği, kalp damar hastalıkları ve beyin damar hastalıkları ortaya çıkar.

REM uykusunda hastanın rüya sırasında konuşma, bağırma, eşine tekme ya da duvara yumruk atma gibi davranışlar gösterebileceğini aktaran uzman, "Genellikle ileriki yaşlarda ve erkeklerde daha sık görülen Parkinson, REM uykusu davranış bozukluğu ve bazı depresyon ilaçlarının gece alınması sonucunda da görülebilir." diyor.    • Uyku bozukluklarına dikkat
Tarih 26.1.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş