Sıcak havalarda tansiyon hastalarının beyin kanaması geçirme riski yüksek. Sıcak havalarda beyin kanaması riski de artıyor. Uzmanlar, yaz mevsiminde beyin sağlığı için özellikle tansiyon hastalarının sıcaklara dikkat etmesini tavsiye ediyor.

Tansiyon Hastalarının Dikkatine!Sıcak havalarda beyin kanaması riski ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Florence Nightingale Hastanesi'nden Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Murat İmer, aşırı sıcak havaların en çok yüksek tansiyona sahip hastaları etkilediğini söyledi.

Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesinin beyin kanamasına neden olabildiğini hatırlatan İmer, doğumsal damar değişiklikleri, pıhtılaşma bozuklukları, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda alkol kullanımının da söz konusu hastalığa yol açtığını belirtti.

Beyin kanamasında ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve kanama gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade eden İmer, "Hastanın beyin bölgesine bağlı olmak üzere felç gibi birtakım belirtiler gelişebilir" dedi.

Orta yaşın üstünde bilinen şeker hastalığı, damar serdiği, tansiyon yüksekliği olan kişilerde bu tablonun ortaya çıkması durumunda, beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta hemen hastaneye götürülmeli." diye konuştu.

Sıcak havala özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını belirten İmer, şu tavsiyelerde bulundu:

  • Güneşin direkt etkilerinden kendilerini korumak için baş bölgelerini koruyacak şapka ya da bandana ile dolaşın
  • Sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş altında kalmamak.
  • Aç kalmamaya dikkat edip sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermeli.
  • Gün içerisinde artan su ihtiyacım gidermeli. İlaçlarını düzenli olarak almalı.
  • Tansiyon kontrollerini daha sık yaptırmak.

Tarih 20.6.2017 editor@florence.com
Paylaş