Sporla depresyonu yenin!

Sporun fiziksel sağlığa faydası kadar toplumsal ve sosyal yararları da var. Spor, sinir hücrelerinin yeniden yapılanmasına yardımcı olmakla birlikte beyindeki hücrelerin yaşlanmasını da geciktiriyor. Ayrıca son yıllarda yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre spor yapmak, depresyon tedavisinde etkili. Sporla depresyonu tamamen tedavi etmek bile mümkün.

Beynin normal çalışabilmesi için gerekli olan serotonin seviyesine ulaşmak konusunda spor yapmanın en az antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğunu belirten uzmanlar, "Bedeni doğru ve bilinçli bir biçimde harekete geçirmek kan dolaşımını düzene sokuyor ve beynin özellikle zorlandığı zaman ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını sağlıyor. Fazla kilolarından, gergin bir ruh halinden, uykusuzluktan, yorgunluktan ve genel bir mutsuzluk halinden şikayetçi olan herkes spor yapmalı.Spor, bize zarar veren ve düşünme gücümüzü azaltan stres hormonlarını etkisiz hale getiriyor. Vücudumuzdaki endorfin hormonunu aktif hale getirerek kendimizi daha mutlu ve enerjik hissetmemizi sağlıyor." diyor.

Bazı spor türlerinin uzun vadede beynin kapasitesini de artırdığını söyleyen uzmanlar "Spor yapmak hafızayı güçlendiriyor ve beynin kapasitesini artırarak stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı oluyor. Sinir hücreleri arasındaki ilişkiyi düzenleyerek hızlı tepki verme, koordinasyon yeteneğini geliştiriyor." diyor.


1 Ocak 2015

  • Sporla depresyonu yenin!
Tarih 1.1.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş