Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken, mevsimlerle birlikte değişime uğrama ihtiyacı hisseden cildimizin sonbahar kış aylarında korunma ve bakımı hakkında bilgi verdi.

Sonbahar, cilt bakımı ve tedavileri planlayarak kışa hazırlanmak için en uygun zamanlardan biridir. Soğuk hava ve düşük ultraviyole oranı cildin ve cilt bakımı uygulamalarının en iyi arkadaşıdır. Soğuk hava cildin dış katmanını etkileyerek daha kalın ve kırılgan hale getirir. Kış ayı boyunca ciltte yağ salgısı azalır. Soğuk ve kuru hava cildin kurumasına neden olur. Ciltte kuruluk, gerilme ve ince kılcal damarlarda genişleme, kızarıklıkla birlikte cildin nem dengesi bozulur. Kuru cilt, başta egzema olmak üzere bazı cilt hastalıklarının da tetiklenmesine sebep olabilir.

Sonbahar aylarından itibaren,

1. Ciltte kuruluk başlayabilir. Özellikle yüz, dudaklar, vücut, kol ve bacaklar kurur.
2. Yüzde, omuzlarda çillenme ve güneş lekelerinde artış olabilir.
3. Kaz ayakları güneş ışınlarının etkisiyle belirginleşmiş olabilir.
4. Açık ayakkabı nedeniyle ayaklar yıpranmış olabilir. Ayak derisinde kurumalar
soyulmalar başlamış olabilir.
5. Saçlar havuz, deniz ve güneşin etkisiyle kurumuş, bakımsız kalmış olabilir.

NEMLENDİRME ilk adım

Öncelikle nem dengesini sağlamak için bol su (günde en az 8 bardak) içmek gerekir. Yüz ve vücuda uygun nemlendiricilerle vücudun nem dengesi sağlanabilir. Yüz ve vücutta çok kuru ciltler için yağlı kremler, yağlı ve akneye meyilli ciltlerde ise su bazlı kremler tercih edilmelidir. Bacaklar ve kollar kurumaya daha meyilli bölgeler olduğu için, bu bölgelerde yağlı kremler tercih edilebilir.

Nemlendirici kremler tercihe göre genellikle gliserin, vazelin, üre, laktik asit ve hyaluronik asit içerir. Bu nemlendiriciler kuruluğu önlemek için soğuk havalarda sıklıkla ve tercihen banyo sonrası nemli cilde sürülmelidir.

Nemlendiricilerle kuruluk geçmiyorsa ya da nemlendiricilerin etkisi hızlı olsun isteniyorsa, hyaluronik asit içeren nem aşısı yaptırılabilir. Bu uygulama dermatoloji uzmanları tarafından kısa sürede küçük enjeksiyonlarla bir veya birkaç seans şeklinde yapılabilir. Enjeksiyonla hyaluronik asit cilt altına doğrudan verilir. Böylelikle nemlendirici kremlerin ciltten emilmesi beklenmeden, hyaluronik asitin nemlendirici ve gençleştirici etkisi başlar. Bu uygulamalarda hyaluronik asitle birlikte, cilde ışıltı, sıkılaşma ve gençleşme özelliği sağlayan vitamin kokteylleri ve somon DNA da uygulanabilir. Nem aşısının etkisi seanslar halinde PRP işlemiyle güçlendirilebilir. PRP’de kişiden alınan küçük miktardaki kan özel tüpe konarak bir dizi işlemden geçirildikten sonra, ‘trombositten zengin plazma’ elde edilir. Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzda bulunan deforme olmuş dokuların onarımı ve doğal haline geri dönmelerini sağlamak için gerekli “büyüme faktörlerini” yapısında barındırır. Bu plazma kişiye yapılmak istenilen işleme göre, istenilen bölgeye enjeksiyon yoluyla geri verilir.

Cilt yenilenmesine LAZERLİ ÇÖZÜM

Fraksiyonel lazerler, kullanılan en etkili teknik haline gelmiştir. Cilt yenilenmesi, leke, kırışıklık, sivilce izleri, yanık ve cerrahi sonrası kalan izler, fraksiyonel lazerlerin etkili olduğu alanlardır. Bu lazerler kollajen dokuyu kontrollü olarak hasarlayıp cildin yenilenme ve iyileşme hücrelerini harekete geçirmek için çalışırlar. Böylelikle hasarlı cilt yenilenir, kaliteli ve yeni kollajen üretimi gerçekleşir. Bunun sonucunda, görünür bir şekilde zamanı geriye almış oluruz.

Fraksiyonel lazerlerle cilt rengi de düzenlenir. İnce kırışıklıklar azalır. Cilt sarkma ve gevşekliklerinde, akne ve ameliyat izlerinde belirgin bir azalma olur. Cilt daha genç de görünür. Bu etkiler klinik olarak da kanıtlanmıştır.

Soyucu olmayan fraksiyonel lazerlerle cildin dış katmanı korunur. Günlük hayattan soyutlanmadan, kızarıklık ve soyulma sorununu yaşamadan, konforlu bir şekilde lazer uygulaması yapılabilir. Bu uygulama kısa süreli ve tekrar eden seanslar şeklinde uygulanmaktadır. Cerrahi olmayan bu uygulamalar belirgin bir şekilde ameliyatsız gençleşmenin önünü
açar.

KIZARIKLIK ve DAMARLANMALAR için lazer tedavisi

Cilt yüzeyindeki kılcal damar ve kızarıklıkların lazerle tedavisi için kış ayları en uygun aylardır. Bu damarlanma ve kızarıklıklar birkaç seansta uygun lazerle silinebilir.

Ölü cilt hücrelerinden KURTULMA

Cilt yüzeyindeki ölü cilt hücreleri meyve asitleri içeren ve cilt tipine göre tercih edilen temizleme jelleri, kremler ve maskelerle uzaklaştırılabilir. Kimyasal peeling uygulaması düzenli yapılan ciltler, daha sağlıklı ve canlı kaldığı için, diğer cilt gençleştirme işlemlerine ihtiyaç duymazlar.

​Yaz sonrası EL ve AYAK BAKIMI

Kış aylarında gliserin, vazelin, lanolin içeren el kremleri sıklıkla uygulanmalıdır. El sabunları ise kuruluğu önlemek için yağlı ya da kremli olmalıdır. El üzerinde güneş lekeleri varsa, kışın uygulanabilecek lazer işlemleri ile giderilebilir. Kış döneminde ayaklar sürekli ayakkabı içindedir. Ancak yaz boyunca deniz suyu ve sandalet içinde güneşe maruz kalan ayaklarımız kurur, topuklarda çatlaklar oluşmaya başlar. Salisilik asit ve üre içeren nemlendirici pomatlar, topuklara ve ayaklara masajla uygulanmalıdır. Bu uygulama gece yatarken yapılabilir.

DUDAKLARI koruyabiliriz

Dudaklar soğuk havaların başlamasıyla birlikte, nem dengesini sağlayamayarak kurur. Kuruyan dudaklar çatlayıp, kanayabilir. Acı ve gerginlik hissi yaratır. Dudaklarımızı koruyucu nemlendirici kremlerle koruyabiliriz. Dışarıya çıkarken dudaklara güneş koruyuculu nemlendirici sürmek gerekir. Dudakların kuruluğu nemlendiricilerle giderilemiyorsa, dudağa nem aşısı uygulaması yapılabilir.

Kış ayları, AKNE TEDAVİSİNİN tam zamanı

Sıcak hava, ter, dondurma-çikolata gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi nedeniyle sivilcelerde artış görülebilir. Soğuk havalar, akne ve akne izlerinin tedavisi için uygun zamanlardır. Tedavi amaçlı, yüzeyden uygulanacak kremler ve jeller ya da ağızdan alınacak haplar belirlenir. Bunlar genellikle kış aylarında kullanıma uygun olan yöntemlerdir. Ayrıca akne izleri için soyucu bazı kremler de kış aylarında kullanılmalıdır. Kimyasal peeling ya da lazer işlemleri soğuk havalarda yapılabilir. Fraksiyonel lazerler akne izleri ve lekelerde kullanılabilir.

​Yaz sonrası SAÇLARA BAKIM

Güneş ışığı, tuzlu deniz suyu, klorlu havuz sularıyla yıpranan saçlar, soğuk ve kuru havaların da etkisiyle kurur ve kabalaşır. Kuruyan saçlarda saç gövdesi hasarlanır. Saçlar kabarıklaşır, taranamaz ve dökülmeler başlar. Yazın yıpranan saçları, soğuk ve kuru havaya hazırlamak için nem dengesini sağlamak gereklidir. Saç kremleri ve nemlendirici saç maskeleri uygulanabilir. Badem yağı doğal ve saç için etkili bir nem kaynağıdır.

Ayrıca saç dökülmelerine hızlı etki sağlamak için PRP işlemleri ve saç için etkili bir vitamin olan biotin içeren vitamin kokteylleri saça uygulanabilir. Bu uygulamalar kişinin saç dökülme durumuna göre kişiye özel seanslarda uzman doktorlar tarafından yapılır.

Yüz, sırt ve dekoltede GÜNEŞ LEKELERİ

Yaz ayı boyunca ciltte lekeler ve çiller belirginleşebilir. Tedavi için kış ayları uygundur. Lekeler, cilt yapısına ve genetiğine bağlı olarak, güneşin yıllar süren etkisiyle oluşurlar. Bu lekeler daha ufak veya geniş çaplı bir bölgede ya da tüm yüzü kaplayacak şekilde oluşabilir.

Lekelere kimyasal peeling, enzimatik peeling ya da lazer işlemi yapılabilir. Cildin dış katmanında leke tedavisi yapılırken, cilt altı dokusunun desteklenmesi de önemlidir. Bu nedenle cildi soymayan fraksiyonel lazerler, mezoterapi, PRP gibi işlemlerle cilt altı dokusu uyarılır. Cilt altı dokusundaki büyüme faktörleri salgılayan hücreler onarım süreçlerini hızlandırır. Unutulmamalıdır ki lekeler tekrarlayıcı olabilir.

Tarih 23.10.2017 editor@florence.com
Paylaş