Aileyle sevgi dolu bir tatil geçirmek paha biçilmez bir mutluluk...

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Çocuk ve Sağlığı ve Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Banu Yazıcı anlattı.

1- Aile büyüklerine ziyaretler planlayın: Anneanne ve babaanne ziyaretleri ile aile özlemini giderebilecek sıcak ortamlar oluşturun. Bu, çocuğunuzun ruhsal doygunluğa erişmesine ve yeni döneme huzurlu ve hazır başlamasına yardıma olacaktır.

2- Aktivitelere katılın: Yoğun okul zamanında fırsat bulunamayan aktivitelere katılın; örneğin kış döneminde kayak yapılabilir, yüzme veya dans kurslarına gidilebilir. Çocuğunuzun hangi dala daha yatkın olduğunu tespit edip, isteğine göre yönlendirmek ve gerek sanat gerekse spor dalında destek sağlamak en doğru adım olacaktır.

3- Dinlenmeyi asla unutmayın: 15 gün çocuğunuzu okulda öğrendiklerinden ve okul ortamından koparmaz. Bu sadece çocuğun dinlenmesi için verilen aradır; bunu aklınızdan çıkarmayın.

4- Tatilde doğal ortamları tercih edin: Şehirden birkaç gün uzaklaşmak çocuğunuz için adeta bir ruhsal terapi olacaktır. Bu kaçamak onun yeni döneme yüksek bir moral ve enerjiyle başlamasını sağlar. Aile içindeki huzur ve birlikte geçirilen kaliteli zaman, çocuğun okul başarısını artıracaktır.

5- Tatili görüşülemeyen arkadaş ve akrabalarla görüşmek için fırsata çevirin: Okul döneminde ders yoğunluğundan dolayı bu ortamları yakalamak çok zor oluyor. 15 günlük tatil kesinlikle söz konusu eksikliği gidermek için bir fırsattır. Bunu iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir.

6- Bilgisayarlara biraz mola: Çocuğunuza tatile başlamadan önce seveceği birkaç kitap okuması önerin.

7- Çocuğunuza ilgilendiği bir konu hakkında yazı hazırlamasını önerin: Çocuğunuza bu şekilde hem isteyerek yapabileceği, bilgi dağarcığını arttırabileceği hem de araştırma ruhunu aşılayabileceği bir imkân sağlayın.

8- Her şeyin başı sevgi: Unutmayan aile ve akraba bağlarını kuvvetlendirerek eğlenceli, kültürel ve sportif aynı zamanda bilimsel ve eğitici bir tatil geçirmek elinizde...

 


Hürriyet Kelebek I 23 Ocak 2015

  • Aileyle sevgi dolu bir tatil geçirmek paha biçilmez bir mutluluk...
Tarih 23.1.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş