Kış ayları kapımızda! Saçlarımız, tırnaklarımız ve cildimiz için kış aylarında bakım daha zordur. Rüzgar ve soğuk hava saçları sertleştirir, cildin kuruması ve kaşıntılı olmasına neden olur.

Cildimiz sadece dış ortamla aramızda bir bariyer değil, yaşayan bir organdır. Onu korumazsak kuruluk, kaşıntı şiddetlenir ve egzama, deri enfeksiyonları oluşabilir.

Soğuk havalarda sıcak suyla duş alınır, fakat unutmayın ki bu durum saç ve ciltten nemi uzaklaştırır.

Eldiven ve şapka ile çok soğuk havadan elleri ve saçı koruyabiliriz.

Omega içeren balık, fındık, zeytinyağ, avokado gibi yiyecekler cildin neminin artmasına yardımcı olur.

Vitamin C içeren meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kollajen yapımını artırarak cilt ve yumuşak dokuların yenilenmesini sağlar.

Bol su içmek cildin nemini dengelemekle birlikte kış aylarında nemi sağlamak için tek başına yeterli değildir. Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nden dermatoloji uzmanı Dr. Zahide Eriş Eken kış güzelliğini anlatıyor;

1- KURU CİLT: Banyo suyuna katılan bazı nemlendiricilerle vücudumuzdan suyla uzaklaşabilecek olan nemi koruyabiliriz. Özellikle atopik cilt yapısına sahip çocuk ve erişkinlerde bu uygulamayı öneririz kış aylarında. Doğal yollardan ise banyo suyuna katılan saf zeytinyağ veya süt vücuttaki nemi tutmada yararlı olabilir. Banyo sonrasında nemli cilde nemlendiriciler uygulanmalıdır. Nemlendirici alırken tabiki içeriğine dikkat etmeli paraben içeriği olan nemlendiricilerden uzak durmalıyız.

3- KURU VE ÇATLAK AYAKLAR: Cilt kuruluğu artarken ayaklar, topuklar daha da fazla kurur. Topuk çatlakları oluşur. Haftada bir kez banyoda topuklardaki ölü derinin ponza taşı ile alınması gerekir. Kalın yağlı kremlerle topuklar özellikle olmak üzere, ayaklar nemlendirilir. Yatarken giyilen pamuklu ince bir çorap bu nemin ayakta daha iyi kalmasını sağlar.

3- YÜZ KURULUĞU: Vücudun en hassas bölgesi yüzümüzdür ve kışın rüzgar ve soğuğa maruz kalarak daha fazla kuruyabilir. Bunun için alkol içerikli sert temizleyicilerden kaçınmak gereklidir kış aylarında. Haftada bir kez nem maskesi yapılabilir. Evde yapılabilecek nem maskesi: yumurta sarısı, avokado, süt içerikli bir karışım olabilir.

4- KURU VE KAŞINTILI SAÇ DERİSİ: Kuru ve kaşıntılı saç derisi sıkıntı verici bir durumdur. Kış aylarında bu durum daha fazla görülür. Sıcak suya uzun süreli temas etmek saç derisini kurutur bu yüzden çok sıcak suyla duş almamak gerekir. Banyodan önce zeytinyağı, E vitamini veya hindistancevizi yağı ile saçlı deriye masaj yapılabilir. Çay ağacı yağı ise mantar önleyici özelliği ile kepeklenmeyi önleyebilir.

5-KURU VE KABA SAÇLAR: Herkesin saç tipi farklıdır. Saç tipi ne olursa olsun şampuanlamadan sonra saç kremini kullanmayı ihmal etmemeliyiz, böylelikle saçlar nemini koruyabilir. Çok kuru saçlara arada nem maskesi de uygulanabilir.

6- ÇATLAK DUDAKLAR: Dudaklar yüzde en dikkat çekici bölümlerdendir. Çok kuruyan dudaklara vazelin sürülüp yarım saat sonra hafifçe silinebilir.

7- ELEKTRİKLENEN SAÇLAR: Rüzgar ve soğukla birlikte kuruyan saç derisi daha az yağ salgılar ve bundan dolayı saçlarda elektriklenme oluşur. Bunu önlemek için saç kremlerini ihmal etmemeliyiz.

8- BURUN KIZARIKLIĞI: Soğuk havalarda burunda kan akışı azalır. Sıcak ortama girince kan akımı hızlanmaya başlayarak burun kızarır. Bu yüzden burun ucuna hafif hareketlerle ince bir nemlendirici sürmek bu olayı azaltacaktır.

9- RÜZGAR YANIĞI: Yazın güneş yanığı nasıl oluşursa, kışında rüzgar ve güneşin etkisiyle ciltte yanık olabilir. Bunun için nemlendirici içerikli güneş koruyucularla korunmak uygun olabilir. Yanık şiddetli olursa ve dermatit oluşmuşsa kortizon içerikli kremlere ihtiyaç olabilir.

 

AKŞAM Gazetesi / 1 Aralık 2017

  • Kış ayları kapımızda! Saçlarımız, tırnaklarımız ve cildimiz için kış aylarında bakım daha zordur. Rüzgar ve soğuk hava saçları sertleştirir, cildin kuruması ve kaşıntılı olmasına neden olur.
Tarih 1.12.2017 editor@florence.com
Paylaş