Sinüzit tedavisinde ilaçlar etkili olmadığı zaman ameliyat yapılmasının gerekliliğinden bahseden Prof. Dr. Mehmet Tınaz, sinüzit ameliyatının günümüzde endoskop denilen bir kamera aracılığıyla ekrandan izlenerek güvenli bir şekilde yapılabildiğini söyledi.

Sinüzitin Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?Sinüzitin 5 türü var

AKUT SİNÜZİT: Ani başlangıçlıdır. 10 gün 9 ila 4 hafta sürer.
TEKRARLAYAN AKUT SİNÜZİT: 1 yıl içinde, tedavi bitimlerinde sinüzit bulgularının kaybolduğu 4 veya daha fazla sinüzit geçirilmesidir.
SUBAKUT SÜNİZİT: Akutla klinik arasında 4 ila 12 hafta süren durumdur.
KRONİK SİNÜZİT: Sinüzit belirti ve bulgularının 12 haftadan fazla sürmesidir.

Bu belirtileri önemseyin

  • Yüz ağrısı ve basınç hissi
  • Burun tıkanıklığı
  • Burun akıntısı (kötü renkli geniz akıntısı)
  • Koku almada azalma ve kaybolma
  • Baş ağrısı
  • Ağız kokusu
  • Halsizlik
  • Öksürük
  • Kulakta dolgunluk hissi

Sinüzite neden olan "burun polibi" nedir?

Burun boşluğunu döşeyen yüzeyel bir doku tabakası var. İşte bu doku tabakasından dışarı doğru sarkarak büyüyen, et gibi yapılara polip adı verilir. Bu yapılar da önemli bir sinüzit nedenidir.

Poliplerin sebepleri neler?

Polibin oluşma mekanizması tam olarak bilinmiyor. Ancak burun içindeki doku hasarı ve bunun sürekli hal alması en muhtemel sebeptir. Burun ve sinüs iltihaplarının kronikleşmesi, burun dokusunun uyarıcı bir maddeyle devamlı karşı karşıya kalması, ailesel sebepler polip oluşturabilir. Astım ve kistik fibrozis gibi bazı hastalıklarda da burun polibi ortaya çıkabilir.

Sinüzitin Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?Polip sinüzite nasıl yol aşıyor?

Polipler burun tıkanıklığı yaratarak sinüzit sebebi olur. Burun tıkanıklığının tek olumsuz etkisi bu değil.

Aynı zamanda baş ağrısı, horlama, uyku apnesi, sık boğaz hassasiyeti, boğaz iltihabı, koku alma bozukluğu gibi sorunlara da yol açar.

Ayrıca nezle ve gribin daha uzun sürmesine sebep olur, yaptığı geniz akıntısıyla astımı artırabilir.

Kendiliğinden geçebilir mi?

Hayır, polipler oluştuktan sonra kendiliğinden kaybolmaz. İlaç tedavisiyle küçültülebilirler. Hatta bazen ortadan kaldırılabilirler.

Ne zaman ameliyat gerekir?

Polipler büyükse endoskopik sinüs cerrahisi yöntemiyle tedavi edilir. Bu yöntemde kesi yapılmadan, burun yapısı korunarak polipler temizlenir. Tıkalı sinüs ağızlan genişletilerek sinüzit oluşumu engellenir.

Tekrarlayabilir mi?

Altta belirgin bir hastalığı olmayan kişilerde ameliyatın başarı oranı çok yüksek. Fakat astım, kistik fibrozis, aspirin alerjisi gibi hastalıkları olanlarda başarı oranı düşer ve polip tekrar oluşabilir. Ancak bu hastaları operasyon sonrası sık sık takip ederek poliplerin oluşumunu engelleyebiliriz. İlaç tedavisiyle başlangıç aşamasındaki polipleri yok edebiliriz.

Tedavi aksatılmamalı

Sinüzit ilaçlarla gerektiğinde, ameliyatla tedavi edilirse ciddi problemlere yol açmaz. Ancak tedavi edilmezse ciddi riskler söz konusu. Uyku bozukluğu, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir, özellikle müzmin sinüzit kemik iltihabı, menenjit, göz damarlarında tıkanıklık gibi ciddi riskler taşır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılıyor?

Günümüzde sinüzit ameliyatı endoskop denilen bir kamera aracılığıyla ekrandan izlenerek yapılıyor. Endoskopik yöntemde sadece sinüzite neden olan sorun düzeltiliyor, sağlam bölgelere dokunulmuyor. Yüzde iz bırakıyor mu? Hayır, yüzde iz bırakacak herhangi bir kesi yapılmıyor. Ameliyat lokal ya da genel anesteziyle gerçekleştirilebiliyor. Sinüzite yol açan kemik eğriliği ya da et büyüklüğü de bu yöntemle düzeltilebiliyor. Ameliyattan sonra doktorun tercihine göre burun içine tampon konulabilir.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte ortalama 1.5 saate operasyon tamamlanıyor.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Pansuman konusu çok önemli. Endoskopik sinüs cerrahisi geçiren hastaların burun içinin uygun şekilde temizlenmesi ve pansumanlarının yapılması gerekiyor. Başlangıçta haftada 2 kez yapılan pansumanlar burun içindeki mukozanın düzelme seyrine ve doktorun belirleyeceği süreye göre seyrekleşiyor.

Ameliyatın ne gibi riskleri var?

Güvenli ellerde yapılırsa risk çok düşük. Nadir olarak ameliyat sonrasında göz çevresinde morluk oluşabilir. Ancak morluk birkaç hafta içinde kaybolur. Normalde hasta ertesi gün taburcu olur, 3 gün sonra geleceği pansumandan sonra normal hayata döner. Ama burun tıkanıklığı 1 hafta kadar sürebilir.

Bu teknik hangi tip sinüzitlere uygun?

Kronik sinüzit, özellikle de frontal, maksiller, sfenoid sinüzit türlerinde kullanılır. Etmoit sinüzitlerde ve polipli sinüzitlerde endoskopik sinüs cerrahisi tercih edilmeli.

İşlem ne kadar sürüyor?

Her zaman kısa olmuyor. Hasta 40-45 dakika narkoz ve ışın altında kalabiliyor.

 

POSTA Gazetesi / 17 Aralık 2018

  • Sinüzit tedavisinde ilaçlar etkili olmadığı zaman ameliyat yapılmasının gerekliliğinden bahseden Prof. Dr. Mehmet Tınaz, sinüzit ameliyatının günümüzde endoskop denilen bir kamera aracılığıyla ekrandan izlenerek güvenli bir şekilde yapılabildiğini söyledi.
Tarih 19.12.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler