Parkinson hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Parkinson nedir sorusuna 'hareket kaybı' cevabı verilir. Sadece hareket kaybı değil, işte parkinson hakkında bilmedikleriniz !

Parkinson hastalığının genel tabiri: hareketlerin azalması, güçleşmesi, yavaşlaması ve kas sertliğinin artması ile karakterize hareket bozukluğu olarak yapılıyor. İstirahat halinde ortaya çıkan, tutulan tarafın hareketi ile geçici de olsa kaybolan, yavaş hızda bir el titremesi de görülüyor. Bu titreme sıklıkla başparmak ve işaret parmağının birbirlerine ritmik sürtmesi olarak ortaya çıkar ve bu özelliği ile ‘'hap yapma'' veya ‘'para sayma'' titremesi olarak adlandırılıyor.

PARKİNSON BELİRTİLERİ NELER ?

Bu hastalığın belirtileri gözle görülür olma niteliği de taşıyor aynı zamanda. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Nörolog Prof. Dr. Ebru Altındağ hastalık belirtileriyle ilgili; ‘bir elde başlayan titreme, bir elin ince hareketlerinde beceriksizlik, tutuklaşma ve yavaşlama, yürümenin yavaşlaması, vücudun öne doğru eğilmesi, yürürken başlangıçta bir elini sallamama ilk belirti ve yakınmalardır. Kural olarak bu klinik bulgular vücudun bir tarafında başlayıp, yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyerek vücudun karşı tarafına yayılır’ diyor.

BU ŞİKAYETLERE DİKKAT!

Prof. Dr. Altındağ hastaların en çok şikayet ettikleri durumların yazılarının değişip, küçüldüğünü, düğme iliklemek ve açmak gibi ince işlerde ve gece yatakta dönmekte zorluk çekmeleri olduğunu söyledi. Altındağ ayrıca; ‘Oturdukları yerden kalkma sorunu ve yürümeyi başlatmakta zorluk, küçük adımlarla yavaş ve gövdesi öne doğru eğik yürüme, otururken veya ayakta hafif itilmeler ve tökezlemeler sonucunda öne, yana veya arkaya düşmeler sık görülür. Hasta yakınları hastanın yüzünün donuklaştığını, sesin hafif çıktığını, konuşmanın anlaşılmasının güçleştiğini bildirirler. Hastalığın başlangıcında omuz, sırt ve kol ağrıları da sıktır. ‘ dedi.

HAREKET GÜÇLÜĞÜ DIŞINDA NE OLUR?

Hareket güçlüğü ile ilgili belirti ve bulgular dışında terleme, tükürük salgısı ve ciltte yağlanmada artma, uykuda canlı rüyalar görme gibi uyku bozuklukları, koku duyusunun kaybı ve kabızlık görülebileceğini ifade eden Prof. Dr. Altındağ; ‘Hastaların bir çoğunda hafiften ağıra uzanan zihinsel işlev bozuklukları da görülür. Hastalığın başlamasından 15-20 yıl sonra bu oran %50-80 gibi çok yüksek oranlara ulaşır. ‘ dedi.

HANGİ YAŞ GRUBU RİSK ALTINDA ?

Toplumda binde 2-3 oranında görülen bu hastalığa 55 yaş üzerinde %1 oranında rastlanılıyor. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 50-60 yaş aralığında olup, sıklığı yaşla artmakla birlikte genç yaşlarda da başlayabilir. Hastaların sadece %5'inde hastalık 40 yaşından önce başlıyor.

HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

Hastalığın nedeni tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte hem genetik hem çevresel faktörlerin karşılıklı etkileşiminin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu biliniyor. Yapılan çalışmalarda ileri yaş, birinci derece akrabalarda Parkinson hastalığının varlığı, özgeçmişte anlamlı kafa travmasının bulunması, kırsal alanda yaşam risk faktörleri olarak bildirilirken, nedeni bilinmemekle birlikte sigara ve belli bir miktarın üstünde kahve tüketimi koruyucu faktör olarak saptandı.

PARKİNSON TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Prof. Dr. Altındağ konu ile ilgili olarak; ‘parkinson hastalığı kural olarak yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Beyinde dopamin maddesinin eksikliğine bağlı geliştiği düşünülen bu hastalıkta ilaç tedavisi bu maddenin yerine konması tedavisidir. Uygun tedavi ile hastalığın seyri düzelmiş, hastaların ortalama yaşam beklentileri uzamıştır. Hastaların yaklaşık 1/3'i tüm hastalık boyunca tedaviye cevap verip önemli bir kısıtlama olmadan yaşamlarını sürdürürken bir kısmında tedaviye cevap zamanla bozulur, bir kısmı ise başlangıçtan itibaren tedaviye kötü cevap verir. ‘ dedi.

CERRAHİ TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Son yıllarda parkinson hastalığında cerrahi tedavi tekrar popülarite kazandı. Hastanın ön plandaki yakınmasına göre seçilen beynin hedef bölgelerine yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla uygulanan yüksek frekanslı elektrik uyarısı toplum içinde söylenen adıyla beyin pili en sık yapılan cerrahi tedavi şekli.Teşhisin hemen ardından hasta nöroloji uzmanlarınca yakından izlenmeli, hangi hastaya hangi durumda cerrahi tedavi gerekeceği nöroloji uzmanı tarafından belirlenmelidir.

 

SÖZCÜ Gazetesi     ı     14 Nisan 2014

  • Parkinson hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?
Tarih 14.4.2014 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler