Devamlı tatlı yeme isteği duyan ve açlık atakları yaşayanlar gizli şeker adayı olabilir..

Son dönemde gizli şeker hastalığından endişe duyanların sayısı arttı. 

Testler sonucu kan şeker düzeyi normalden yüksek olmasına rağmen diyabet düzeyinde değilse bu gizli şekerdir. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve kilo verme yoluyla diyabet riski azaltılabilir. Fazla kilolular, birinci derece akrabalarında diyabet olanlar, hipertansiyonu bulunanlar, kan yağları yüksek olanlar, sigara içenler, gebelik diyabeti geçirenler, 4 kilo üzeri çocuk doğuran kadınlar ve 40 yaş üzeri olanlar risk altındadır.

Devamlı tatlı yeme isteği, açlık atakları, kilo alma, gündüz uyuklamaları, aşırı terleme, yorgunluk, genel psikolojik durumda değişiklik gizli şeker belirtileri olabilir. Çikolata, helva, pasta, kek, börek, hazır meyve suyu, bisküvi, bal, reçel, pekmez gibi kalorili, yüksek yağ ve glukoz içeren besinlerden uzak durulmalı; sebze-meyve ile az miktarda zeytinyağı tercih edilmeli.

YÜKLEME TESTİ YAPILMASI ŞART

Normalde 100 mg/dl'nin altındaki açlık kan şekeri 126 mg/dl ve üzeri ise şeker hastalığı anlamına geliyor. Gizli şekerin tespitinde şeker yükleme testi de gerekiyor. Şekerli su içildikten sonra 2'nci saatte ölçülen değer 200 mg/dl üzeri ise kişi şeker hastası olmuş demektir. Gizli şekerde önerilere uyan hasta normale dönüş yapabilir

LİGHT ÜRÜNLER ZARARSIZ DEĞİL

Diyabetik ya da light ürünler kontrolsüz tüketilmemeli, her ne kadar içeriğindeki şeker azaltılsa da bu ürünlerin yağ ve kalori içeriği unutulmamalıdır. Gizli şekeri olanlar mutlaka bir endokrinolog tarafından takip edilmeli.

  • Devamlı tatlı yeme isteği duyan ve açlık atakları yaşayanlar gizli şeker adayı olabilir..
Tarih 7.3.2014 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler