Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Dermatoloji bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zahide Eriş Eken yeni, parlak ve kamaştıran bir cilt için önerilerde bulundu.

Cilt bakımının düzenli ve programlı bir şekilde yapılmasını söyleyen Eken şöyle konuştu: "Cilt tipiniz hakkında gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenmeli; doğru bakım ve koruma yöntemlerini uygulamalısınız. Cildinize uygun günlük temizleyici, nemlendirici, güneş koruyucularınızı mutlaka düzenli olarak kullanın. Özellikle kış aylarında güneşten korunma rahat olabileceği için meyve asitli peelingler uygulayabilirsiniz. Haftada 1 veya 10 günde bir yapılan bu uygulamalar ortalama 6-10 seans sürer: Peeling leke tedavisinde (Yaşlılık, hamilelik sonrası, güneş hasarı gibi), ince ve orta derinlikteki kırışıklıkların hafifletilmesinde, sivilce ve izlerin tedavisinde, kaba ve gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesinde, genel cilt canlanması, parlaklığın artırılması ve pürüzsüzleştirilmesinde kullanılır.

El bakımına dikkat!

Hızlı etki istenen özel günlerde glikolik asit güzel bir peeling uygulamasıdır. Meyve asitleriyle yapılan yüzeysel peelingler, ciltte kabuk ve soyulmalara neden olmadığı için yılbaşı öncesi 1-2 seansta cildinizde aydınlanma, lekelerde açılma ve gözeneklerde sıkılaşma gibi kısa sürede görülen etkiler sağlar. Yazın güneşin zararlı UV ışınlarıyla oluşan lekelerin tedavisi için kış ayları idealdir. Leke tedavilerinde hastaların sosyal hayatlarını etkilemeyen, günlük aktivitelerde kısıtlılık yapmayan işlemler daha çok tercih edilmektedir. Ellerde oluşan lekelere ise lazer işlemi yapılarak el derisinde oluşan ve kişinin kendini olduğundan yaşlı hissetmesine neden olan lekelerde tedavi edilebilmekte, zamanın etkileri geriye döndürülmektedir."

Alternatif lazer

Lazerle cilt gençleştirme seansları ile zamanın etkilerini geriye alınabileceğinin altını çizen Eken şöyle devam etti: "Kişinin günlük yaşantısına devam etmesine engel olmayan soyucu olmayan fraksiyonel lazerler bunun için çok iyi bir tercihtir. Yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. Bu lazerler ciltte kollajen üretimini tetikleyerek cildin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlarlar. Ayrıca aktif akne ve akne skarları tedavisinde ve gözeneklerin tedavisinde etkilidirler. Sonuç almak için birden fazla seanslar gereklidir. Lazerler; peeling, dolgu, botox uygulamalarıyla beraber kullanılabilirler.

Dolgu tekniği

Gelişen teknoloji ile ufak dokunuşlar ile ameliyatsız estetik uygulamaları artmaya başladı ve yeni yılda da daha da artan teknolojiler bizi bekliyor. Dolgu uygulaması ile yüz bölgesinde uygulanan işlemler ile kırışıklıklar, derideki sarkma ve düzensizlikler giderilebiliyor. Yüze yapılan dolgu uygulamaları kırışıklıkların giderilmesi, yüz hatlarının belirgin ve estetik bir görünüme kavuşturulması için yapılmaktadır. Elmacık kemikleri, şakaklar ve çene hatlarını daha belirgin göstermek için de dolgu uygulaması yapılabilmektedir. Kırışıklıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra dudakların şekillendirilmesi ya da dudaklara hacim verilmesi için dolgu tercih edilebilir. En çok kullanılan dolgu çeşidi; hyalüronik asittir ve insan vücudunda bulunan bir madde olduğu için laboratuvar ortamında elde edilse de genellikle bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermez."


MİLLİYET Gazetesi / 7 Ocak 2019

  • Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Dermatoloji bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Zahide Eriş Eken yeni, parlak ve kamaştıran bir cilt için önerilerde bulundu.
Tarih 7.1.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş