Gayrettepe Florence Nightingaie Hastanesi, Ortopedi bölümünden, Op. Dr. Eyüp Bakmaz ayakkabı seçiminin önemine dikkat çekiyor...

Sağlıklı Ayaklar İçin Ayakkabı Seçimi Önemli!Mutlu bir yaşam sürebilmemiz için ilk koşul sağlıklı olmaktır. Bütün ömrümüzü üzerinde geçirdiğimiz ayaklanmız sağlığını korumamız gereken organlarımızdan biridir. Ayaklarımız vücudun dengede kalmasında çok önemli rol oynar. Ayak problemlerinin tek nedeni ayakkabılar değildir. Kaskemik yapısındaki sorunlar, genetik faktörlerde rol oynar. Fakat ayak sağlığının korunmasında en önemli faktörlerden biri doğru ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçimi kişilere göre farklılık gösterir. Kış geldi, kalın ayakkabılar, botlar hayatımıza girmeye başladı...

1- Ayakkabınız ayak şeklinize uygun mu?  Ayakkabıların kişinin ayak yapısı ve fonksiyonuna uygun olması gerekir. Kullanılan ayakkabının  ayak ile uyumlu olmasının yanında zeminle de uyumlu olması gerekmektedir. 

2- İlk kural rahatlık!  Rahatlık ön planda olmalı, doğal malzemelerin buve aşırı terlemeyi engelleyen yapıda olması lazımdır. 

3- Dar ve sivri burunlulara dikkat!  Uzun süre giyilen, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar hem ayak şeklini bozar hem ayağın dolaşımını olumsuz etkiler. Ayağın ön kısmına binen yükün artması sonucu parmaklarda kalıcı şekil bozuklukları, nasırlaşma, topuk dikeni, yürümede güçlük, erken yorulma, bacak ağrıları hatta bel- sırt ağrıları oluşmaktadır. 

4- Ayakta oluşan enfeksiyonları tedavi edilmeli. Ayakta tırnak batmaları, mantar enfeksiyonu oluşabilir. Tüm bunlan engellemede ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. 

5- En büyük hata sadece estetik kaygılarla seçim yapmak. Yapılan en önemli yanlışlardan biri estetiği ön planda tutarak (özellikle kadınlarda) ayağa ve zemine uygun ayakkabı seçiminin yapılmamasıdır 

6- Dolaşımı bozmayacak, dar, sivri burunlu, yüksek topuklu olmayan ayakkabı tercih edin. 

7- Doğal malzemelerden yapılan ayakkabılar seçin. 

8- Ayağın hava alması sağlayan malzemelerden üretilip üretilmediğine önem verin. 

9- Terlemeyi engelleyen çoraplar kullanın. Bakteri ve mantar üremesi böylece engellenebilir. 

10- Fonksiyona uygun ayakkabı seçin. Örneğin, spor yaparken günlük ayakkabı kullanılmaz spor ayakkabı kullanılmalıdır. 

11 - Doğru ayakkabı seçimiyle ayakta şekil ve basma bozuklukları, nasır oluşumu, tırnak batması çok büyük oranda engelleyebilirsiniz. 

Türkiye' de ayakkabı seçiminin bu kriterlere göre doğru şekilde yapıldığını pek söyleyemeyiz. Daha çok estetik ön planda tutulup diğer önemli faktörler göz ardı edilmektedir. Ofis ortamında da yukarıdaki kriterler göz önüne alınmalıdır. Böylece hem yaşam kalitesini hem iş verimliliğini arttırmak mümkün olur.


YENİ ÇAĞRI Gazetesi   /   4 Ağustos 2017

  • Gayrettepe Florence Nightingaie Hastanesi, Ortopedi bölümünden, Op. Dr. Eyüp Bakmaz ayakkabı seçiminin önemine dikkat çekiyor...
Tarih 4.8.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler