Romatizma, ileri yaş hastalığı gibi algılansa da, çocuklar ve gençlerde de görülebiliyor.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Romatoloji ve Bağ Dokusu Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şule Yavuz hastalıkla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Bağışıklık sistemimiz bilinmeyen nedenle eklemler ve çevresindeki dokularda iltihabi bir reaksiyona yol açar. Bağışıklık sisteminin kendi dokularını yabancı görüp saldırdığı duruma 'otoimmünite' denir. Temelde genetik yatkınlık söz konusudur. Ama enfeksiyonlar, çevresel faktörler ya da aşırı stres, hastalığın açığa çıkmasını sağlar.

Romatoid Artrit tedavisinde cerrahi tek başına bir seçenek değildir. Ancak eklemde meydana gelen hasarın düzeltilmesinde uygulanabilecek farklı tipte ameliyatlar vardır. Eklem protezi takmak, tendonları onarmak bu ameliyatlara örnek olarak sayılabilir.

Romatoid Artrit en sık el ayak eklemleriyle, el bilek eklemlerini tutar. Bunun dışında kalça, diz, omuzlar, boyun omurları etkilenebilir. Sadece eklemlerde hasar yapmaz eklem dışı bulguları da mevcuttur. Gözyaşı bezleri ve tükürük bezlerini tutabilir. Kalp ve akciğer zarında iltihaplanma yapabilir. Akciğerin kendisini hastalandırabilir. Gözde iltihaplanmaya neden olabilir. Ağrı, şişlik özellikle sabahları belirgin olan eklemlerde katılık ve hareket kaybı en sık gözlenen bulgulardır.

Tanıda en önemli basamak hastanın şikayetlerinin iyi dinlenmesi (anamnez) ile birlikte sistemik muayenenin doğru yapılmasıdır. Hastalığın tanısına yardımcı olan bazı testler örneğin, kanda iltihabı gösteren sedimantasyon ve CRP ile beraber bazı serolojik testler (RF, Anti-CCP gibi) bulunur. Bunun dışında uzun süre tanı konmamış hastalarda hafif bir kansızlık bulunabilir. Radyoloji ve son yıllarda daha hassas yöntemlerden olan MR ve US incelemeleri, direk filmlerden daha önce hastalık tanısını koymamıza yardımcı olabilir.

İklim değişiminin hastaların ağrısı üzerinde farklılıklar yarattığı bilinse de hastalığın gidişini veya şiddetini etkilediğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. Birçok hasta yağışlı havalarda romatizmalarının azdığını söyler. Bu genellikle psikolojik bir yakınmadır.

Hastalığın aktif dönemlerinde sıcak ve sıcak su, hastalığın şiddetini daha da artırır. Remisyon dediğimiz iyilik hali dönemlerinde çok isteniyorsa kaplıcaya gitmenin bir sakıncası yoktur. Denize girmek hem aktif hem remisyon dönemlerinde zararsızdır.

Her hastalıkta olduğu gibi romatizmayla mücadelede de beslenme önem taşıyor. Prof. Dr. Şule Yavuz, Akdeniz diyetinin ve Omega-3 yağ asitlerinin iltihabı azaltmaya katkı sağladığını belirtiyor. Kalpdamar hastalıkları, iltihabi romatizma, iltihaplı bağırsak ve böbrek hastalıklarına da Omega-3 iyi geliyor. İltihabi hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olan Omega-3, en çok şu gıdalarda bulunuyor: 

Keten tohumu, somon, ringa, uskumru, hamsi balığı, taze fesleğen, kurutulmuş mercanköşk, asma yaprağı, sarımsak tozu, ceviz, brokoli kurutulmuş tarhun otu, kuru nane, soya yağı, yumurta, kırmızı et ve tavuk.

Eklem iltihabı, yani Romatoid Artrit tüm dünyada milyonlarca kişiyi etkiliyor. Bağışıklık sisteminde yaşanan sorunlar, sistemin kendi dokularına ataklar yapmasına ve eklemlerin iltihaplanması ile bu bölgelerde ağrılar oluşmasına yol açıyor. Eklemlerde şiddetli ağrı, şişlikler ve sertleşme meydana geliyor. Romatizma çeşitlerinden biri olan eklem iltihabı ileri vakalarda eklemlerde kalıcı hasara yol açabildiği için sakatlayıcı romatizma olarak da adlandırılıyor.

Eklemlerin sağlığını korumak için çevre kasların kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şule Yavuz, "Eklem açıklığın korunması ve hareket kabiliyetinin arttırılmasında egzersiz yani spor önemlidir" dedi. Prof. Dr. Yavuz, hastalığın aktif ve çok ağrılı dönemlerinde zorlayıcı egzersizlerin yapılmasını önermediklerini belirtti.

Romatoid Artrit tedavisinde değişik yaklaşımlar uygulanmaktadır. En uygun tedavi, kişiye özel bireysel olarak deneyimli hekimlerce uygulanmalıdır. İltihap gideren hızlı etkili ajanlar örneğin, kortizon olmayan iltihap gidericiler ile kortizon; hastalık gidişini değiştiren ilaçlar örneğin, metotraksat, salazoprin, arava, plaquenil tek veya birlikte kullanılabilir. Bunların yanı sıra ağır hastalarda veya tedavi yanıtı yetersiz olanlarda ya da önerilen ilaçları yan etki nedeniyle kullanamayanlarda biyolojik ajanlara başvurulur.

Eklemlerde ağrı, sertleşme ve şişikler. Simetrik eklemlerde benzer ağrılar. İki dizin birden ağrıması gibi. Sabahları yaşanan eklem sertlikleri. Ateş. Yorgunluk, halsizlik. Eklemlerde görülen ve 'romatizmal nodül' adı verilen şişlikler. Kilo kaybı.

Romatizma hastalarının hamile kalmasında bir engel olmadığını söyleyen Prof. Dr. Şule Yavuz, "Ancak tedavi altındaki hastaların belli bir süreyle (en az 3 ay) metotraksat kullanımını kesmeleri arava gibi bir ilaç kullanıyorlarsa bununla ilgili temizleme tedavisine başvurulması gerekmektedir" dedi. Gebelik sırasında gerekli olduğunda doktor kontrolünde bazı ilaçların kullanılabileceğini anlatan Dr. Yavuz, hamileliğin genellikle rahat geçirildiğini vurguladı.


Tarih 22.3.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler