İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Uzm. Dr. Yonca Çağatay, yaşamımızı olumsuz etkileyen Romatoid Artrit hastalığı hakkında bilgi verdi.

Romatoid Artrit Hayatınızı Bitirmesin Romatoid artrit oynar eklemleri tutan kronik, sistemik iltihabik bir romatizmal hastalıktır. Etkilediği esas bölge eklemlerin içinde yer alan sinovya denilen zardır. Yaşamımızı bu zarın iltihaplanması, kalınlaşması ''Pannus'' denilen forma dönüşmesi sonrasında, eklem yapıları olan kemik, kıkırdak, bağlarda hasar ve  eklemlerde kalıcı sakatlıklar gelişebilir. RA sistemik bir hastalık olup, eklem dışı organ tutulumları da yapabilir. Normal şartlarda bağışıklık sistemimiz kendi vücut yapı taşlarımızı yabancı olarak algılamaz ve reaksiyon vermez. Bağışıklık sisteminde genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkisi ile bu dengedurumu bozulduğunda,  sinovya dokusundaki yapı taşları, T lenfositleri denilen hücreler tarafından yabancı olarak algılanır. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi uyarılır. Sinovya dokusuna hücrelerin göçü ve bu hücrelerin birbiri ile etkileşimi sonrasında sitokin denilen maddeler açığa çıkar ve iltihabik bir reaksiyon oluşur ve sinovya zarı kalınlaşır.  Pannus denilen forma dönüşür. Eklem içi yapılarda (kemik, kıkırdak, bağlar) hasarlanmaya ve kalıcı sakatlığa neden olabilir. 

Başlangıç bulguları nedir? 

En az 6 haftadır var olan 1 saati bulan, eklemler ve etrafında sabah tutukluğu görülür.  Öncelikle el bilekleri, el küçük eklemleri olmak üzere diğer eklemler de tutulabilir( diz, omuz, ayak bileği, ayak küçük eklemeleri, kalça, özellikle 1. ve 2. omur arası eklem olmak üzere boyun omur eklemleri).İki taraflı tutulum alışılmış başlangıç şeklidir. Tutulan eklemler etrafındaki yumuşak dokularda şişlik, kızarıklık, sıcaklık fark edilebilir. Üç ve daha fazla sayıda eklemin iki taraflı tutulumu genel beklenen başlangıç şeklidir. Sıklıkla ilk tutulan eklemler el bileği ve el küçük eklemleridir. Daha büyük eklemler genellikle küçük eklemlerden sonra belirti verir. Sadece birkaç eklemin tutulumu ile başlayabilir. Ancak birkaç hafta veya ay içinde birçok ekleme ve iki taraflı olmak üzere dağılım gösterebilir. 

Tüm yaşlarda görülebilir! 

Ancak kadınlarda erkeklerden 3 kat fazla görülür. 40-60 yaş arası kadınlarda en sık görülür. Sıklıkla eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk gibi yakınmalar ile sinsi başlayıp haftalar-aylar içinde tutulan eklem sayısı artarak seyredebilir.

Eklem dışı da enfeksiyon 

Eklem komşuluklarında deri altı nodüller, cilt bulguları, göz tabakalarında iltihaplanma, göz kuruluğu, akciğer zarı ve akciğer dokusunda iltihaplanma, akciğer dokusunda nodüller, akciğerde fibrozis denilen sertleşme ve buna bağlı akciğer fonksiyonlarında bozulma görülebilir. Kalp tabakalarında iltihaplanma ve buna bağlı fonksiyonel bozukluklar gelişebilir. Küçük ve orta çaplı damar duvarlarında iltihaplanma ve tutulan organa göre fonksiyonel kayıp ve bulgular görülebilir. Dalakta büyüme ve beyaz kan hücrelerinde yıkım ve buna bağlı enfeksiyon eğilimi görülebilen bir diğer durumdur. Hastaların % 5 kadarında Amiloid denilen proteinin, en çok böbrekte olmak üzere diğer organlarda da birikimi ve buna bağlı fonksiyonel kayıp görülebilir.  Bu durum daha çok uzun süreli, ağır seyirli ve iyi tedavi edilmemiş ya da kontrol altına alınamamış hastalarda görülür. 

Hastalığın yeterli kontrolünün sağlanmaması ve buna bağlı hareket azalması ya da kaybı ve kullanılan kortizona bağlı olarak kemik erimesi görülebilir. Gırtlaktaki krikoaritenoid eklemin iltihabına bağlı olarak boğaz ağrısı,  yutma güçlüğü, seste kabalaşma veya ses kısıklığı gelişebilir.

Artmış ölüm sebeplerine dikkat!

Kalp-damar hastalıkları,  enfeksiyonlar, kanser ve lenfoproliferatif hastalıklar, amiloidoza bağlı böbrek yetersizliği, kortizon olmayan antiinflamatuar ilaçlara bağlı mide kanamaları olası sebeplerdir.  Ölümlerin % 10'u ise esas hastalık nedeniyledir. Damar duvarı iltihabı, 1. ve 2. boyun omur ekleminin bütünlüğünün bozulmasına bağlı omurilik basısı, akciğer ve kalbin  tutulumu ve kullanılan  ilaçlara bağlı ölümler görülebilmektedir.  


AKŞAM Gazetesi   /   18 Temmuz 2017

  • İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Uzm. Dr. Yonca Çağatay, yaşamımızı olumsuz etkileyen Romatoid Artrit hastalığı hakkında bilgi verdi.
Tarih 18.7.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler