Romatizmada ağrılar eklem ve çevresindeki dokularda, kaslarda kendini gösterebilir. Ancak bazı hastalıklarda ağrının yeri tam olarak belirlenemeyebilir

Romatizma, eklemler ve kaslarda gelişen ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığına yol açan hastalıklar için kullanılan genel bir tanımlamadır. İkiye ayrılır:

İltihabi olanlar, genetik yatkınlığa ilaveten çevresel faktörlerin varlığında gelişir. Enfeksiyonlar, sigara tetiği çekebilir. Yine romatizmanın bazı türlerinde güneş, UV ışınlarına maruz kalma hastalığı başlatabilir. 

Şişmanlığın eşlik ettiği bazı romatizmal hastalıklar vardır. Örneğin diz-kalça kireçlenmesi ya da gut hastalığında şişmanlık sık görülür. Romatoid artritte yağ dokusundan salgılanan bazı maddeler (adipokin, IL-1, TNF alfa gibi) iltihabın gelişmesini kolaylaştırır.

Romatizmanın belirtileri nelerdir?

  • Ağrı, şişlik, eklem çevresinde kızarıklık ve ısı artışı.
  • Yanm saatin üstünde süren sabah tutukluluğu.
  • Tekrarlayan ağız yaralan, gözde iltihap, ciltte döküntüler.

Ağrılar en çok nerede görülür?

Romatizmada ağrılar eklem ve çevresindeki dokularda, kaslarda kendini gösterebilir. Ancak bazı hastalıklarda ağrının yeri tam olarak belirlenemeyebilir. Bu tür durumlarda muayene sorunun nereden kaynaklandığını anlamada önemli rol oynar.

Her eklem ağrısı romatizma mıdır?

Her eklem ağrısı romatizma değildir. Ancak, genellikle istirahat halinde belirginleşip, hareketle azalan ve uzamış sabah tutukluğunun eşlik ettiği eklem ağrıları, romatizmaya işaret edebilir. Hayatı tehdit edebilen romatizmal hastalıkların birçoğunda ağrı hiç olmayabilir.

Soğuk hava, romatizma nedeni değildir. Ancak, bazı romatizmalarda bulguların kötüleşmesine neden olabilir. Romatizmal şikayetler her mevsimde görülür. İlkbahar, sonbahar aylarında alevlenmeler görülebilir. İltihaplı romatizmalarda yaz aylarında şikayetlerde artma olabilir.

Romatizmal hastalıklar vücuttaki her boy damarda iltihaplanmaya da neden olabilir. Bu grup hastalıklara vaskülit adı verilir.

Tarih 30.10.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler