Kalp atımlarının normalden daha yavaş veya hızlı olması, düzensiz olması, olağan dışı yerlerden uyarı çıkması gibi durumlar ritm bozukluğu olarak adlandırılmaktadır...

Ritm bozuklukları, hiç şikayete yol açmayabileceği gibi, bazen hayatı tehdit arz etmeyen ancak şikayetlere sebep olan durumlar şekilde görülebilir. Ancak seyrek de olsa, hayatı tehdit edici sorunlarla veya daha da önemlisi ani ölümle belirti verebilir.  
Kalbin elektriksel idare merkezindeki sorunlar veya ileti yollarındaki kesintiler nedeniyle kalp hızı olması gerekenden daha az olur. Bu durum bradikardi olarak isimlendirilir. Bazı durumlarda kalpte olmaması gereken yerlerde elektriksel uyarılar çıkar ve kalp ritminde düzensizliklere sebep olarap çarpıntı gibi şikayetlere yol açar. Normal dışı odaklardan çıkan uyarılar süreklilik kazanırsa, o süre zarfında kalp ritmi normal düzenden çıkıp odak tarafından hızı bir şekilde uyarılır. Bu durum, uyarının çıktığı yere göre atriyal, supraventriküler veya ventriküler taşikardi olarak adlandırılır. 

Bir kısım hastada ise, kalpte doğuştan ya da kalp krizi, kalp yetersizliği, kalp damar hastalığının bir sonucu olarak normal ileti sisteminin yanında bağlantılı fazladan bir ileti yolu vardır. İki farklı yol arasında oluşan kısa devre benzeri bir olay, kalp hızında aniden artışa (taşikardi) sebep olabilir. 

Ritm bozukluğu KİMLERDE GÖRÜLÜR? 

Ritm bozukluğu kişide hiçbir hastalık olmadan meydana gelebilir. Birincisi, doğuştan kaynaklanan, diğeri ise ritm bozukluğu kaynağı olan kulakçık ve karıncıklarda kalp veya akciğer hastalıkları nedeniyle genişleme yada ritm bozukluğu ile ilgili alt yapının oluşmasıdır. Hipertansiyon, kalp kapak hastalığı, şeker hastalığı, kalp ameliyatı, kalp yetersizliği, akciğer hastalığı, kalp damar hastalığı ve zehirli guatr olan kişilerde, kalp odacıklarında büyüme veya ritm bozukluğu odakları oluşması sebebiyle ritm ile ilgili sorunlar oluşabilir. Bazı hastalıklar ise genler yoluyla kişileri etkiler. Bu hastalıklar, ailede erken yaşta ani ölüm veya ritm bozukluğu ile seyredebilmektedirler. Bu nedenle, yakın akrabalarda genç yaşta veya erken ani ölüm varlığında ritm bozukluğu düşünülmelidir. 

Hastalık nasıl TEDAVİ EDİLİR? 

Ritm bozukluklarının tedavisi hastalığın türü, oluş özellikleri, hastalarda yol açtığı yakınma veya sonuçlar, aile öyküsü ve eşlik eden diğer hastalıkların durumuna göre değişebilmektedir. Ritm bozukluğu ile ilişkili sorun bayılma, baş dönmesi veya eforla ilişkili yakınmalara neden olan nabız düşüklüğü ise (bradikardi), önce nabız düşüklüğüne sebep olabilecek ilaç gibi nedenler düzeltilir. Eğer nabız düşüklüğüne neden olan faktör yok ya da düzeltilmesine rağmen yakınmalar devam ediyorsa ritm bozukluğu kalp pili ile tedavi edilir. Özellikle ek kalp hastalığı (kalp yetersizliği, koroner kalp hastalığı) olmayan kişilerde olan erken vuru veya ekstrasistoller ancak çok yakınmaya sebep oluyorsa tedavi gerektirir. Bu tür durumlarda hastaya ait faktörler veya tedaviye yanıt durumuna göre değişen farklı tür ilaçlar gerekebilir. Taşikardilerdeki tedavi ritm bozukluğunun tipine göre değişir. Tedavi seçeneklerinden hangisinin yapılacağı, kişi ve aileye ait özellikler, ritm bozukluğunun yol açtığı sorunlar ve ritm bozukluğuna yol açan kalp hastalığına bağlı olarak değişebilmektedir.


AKŞAM Gazetesi    /   02 Nisan 2017 

Tarih 2.4.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler