Toplumda hemen herkes mide ve bağırsak sorunlarından şikayet ediyor... Özellikle

Yapılan çalışmalarda reflü hastalığının özellikle gelişmiş toplumlarda sıklığının arttığı da gösterilmiştir. "Toplumdaki insanların neredeyse beşte biri reflü hastalığı ile karşılaşmaktadır" diyen Florence Nightingale Hastanesi, Gastrocnteroloji bölümünden Prof. Dr. İrfan Koruk, "Aynı şekilde son zamanlarda toplum tarafından daha bilinir hale gelen hassas barsak hastalığı" da neredeyse 4-5 kişiden birini rahatsız etmektedir.

Aynı zamanda gastritte en önce gelen hastalıkların arasında" diye konuştu. 'Kilolardan kurtulun' Reflü ile ilgili beslenme yöntemlerinden bahseden Koruk, "Genel sağlık kurallarından olan dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, kontrolsüz ilaç kullanmama, kiloya dikkat etme gibi genel yaşam uygulamaları sindirim sistemi hastalıklarının görülme sıklığını da azaltabilir. Mesela fazla kilolardan kurtulmak, sigara ve alkolü sınırlandırmak (mümkünse bırakmak), beslenme düzeni ve sıklığını ayarlamak, fazla miktardaki öğünlerden kaçınmak, reflü şikayetlerinin azalmasını sağlayacağı gibi; karaciğerde ortaya çıkması muhtemel yağlanmaya karşı da koruyucu olmaktadır" dedi.

LİF TAKVİYESİ YERİNDE YAPILMALI

Beslenmeye dair sık yapılan hatalardan bahseden Koruk bunları şöyle sıraladı:

  • Tütsülenmiş gıdalar. sigara, alkolden uzak bir yaşantı seçilmelidir.
  • Günümüzde raf ömrü uzatılmış, katkılı ürünlerden uzak durmalıyız.
  • Doğal olmayan şeker ve fruktoz tüketimi de karaciğerde yağlanmanın önemli nedenleri arasındadır. Doğal pancar şekeri ile bu risk daha az iken nişasta bazlı şekerde artmaktadır.
  • Günlük beslenme alışkanlığımıza yeterli miktarda lif eklemeyi unutmamalıyız. Çünkü lif miktarı arttıkça bağırsaklarda su tutulması ve faydalı bakterilerin oranlarının artması mümkün olmaktadır.
  • Yeterli miktarda su içilmemesi başta böbrekler olmak üzere sindirim sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır. Az su içilmesi durumunda bağırsaklardan fazla miktarda su geri emilimi olmakta ve bu da dışkının sertleşmesine ve dışarıya atılmasında zorlanmaya neden olmaktadır. Sadece günlük su miktarını artırmak bile birçok kişinin problemi kabızlığı çözmekle yeterli olabilmektedir.


MİLLİYET Gazetesi / 21 Mart 2019

  • Toplumda hemen herkes mide ve bağırsak sorunlarından şikayet ediyor... Özellikle
Tarih 1.4.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş