Herhangi bir şikayeti olmasa da 40 yaşından itibaren her erkeğin yılda bir kez üroloğa gitmesi gerekiyor.

Herhangi bir şikayeti olmasa da 40 yaşından itibaren her erkeğin yılda bir kez üroloğa gitmesi gerekiyor. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan prostat kanseri genellikle herhangi bir belirti vermiyor. Riske karşı ise düzenli kontrol şart.

 

Prostat kanseri nasıl teşhis edilir?


Prostat kanseri genellikle ileri evrelere kadar belirti vermeyebilir. Çoğu zaman, kandan bakılan PSA testindeki yükselmeyle veya rektal muayene ile saptanıyor. Rektal muayenede ürolog prostatın dış yüzeyinde tümör açısından şüpheli herhangi bir sertlik ya da düzensizlik olup olmadığını kontrol eder. Prostat kanseri teşhis edilen hastaların yüzde 25'inde PSA düzeyi normal sınırlarda olmasına rağmen teşhis parmakla muayenede saptanan sertlik ve düzensizlikle konulur. Bu nedenle 40 yaşından sonra her erkeğin yılda bir kez üroloğa gitmesi gerekir.

 

PSA nedir?


PSA erkeklerde prostat bezinden salınan ve spermin sıvılaşmasını sağlayan bir enzimdir. Esas olarak, prostatın kanallarını döşeyen ve içini oluşturan hücrelerden salgılanır. PSA büyük ölçüde prostata özgü bir enzimdir ancak çok düşük miktarlarda pankreas ve tükürük bezlerinden de salgılanır. PSA'nın spermdeki konsantrasyonu kandaki seviyesinin milyon katı kadardır. Kanda yükselmesi prostat kanseri açısından önemli. Ancak PSA yükselmesi sadece prostat kanserine özgü değildir. Prostatın iyi huylu büyümelerinde, prostat iltihaplarında da yükselebilir.

 

Biyopsi nasıl yapılıyor?


İşlem makat bölgesinden girilerek ultrason eşliğinde gerçekleştirilir. Ultrason görüntülerinin yansıdığı ekran sayesinde nereden parça alınacağı tespit edilir. Sonra toplu iğne başı kadar incelikte bir biyopsi iğnesi ile prostattan 12 veya daha fazla sayıda parça alınır. İşlem lokal anestezi altında uygulanır.

 

Prostat kanseri sinsi midir? Hiç bir belirtisi olmayabilir mi?


Prostat kanseri erken evrelerde hiç bir belirti vermeyebilir, bu yüzden oldukça sinsi seyredebilir. Amerika Birleşik Devletlerinde trafik kazasında ölen 40 yaşındaki kişilere yapılan otopsilerde prostat kanseri saptanmıştır.


Prostat kanseri en çok kimlerde görülür? Prostat kanseri için yerleşmiş ve tanımlanmış olan risk faktörleri; yaş, aile öyküsü ve ırktır. Yaş prostat kanserinde bilinen en güçlü risk faktörüdür. Yaş ilerledikçe prostat kanserinin görülme sıklığı artar.

 

Ailesel faktörler etkili midir?


Prostat kanserinin ailesel ve genetik yanı bulunduğuna dair çok sayıda çalışma ve delil mevcuttur. Yapılan çalışmalarda ailesinde prostat kanserine yakalanan kişi sayısı, yakınlık derecesi ve bu kişilerin prostat kanserine yakalandığı yaş ne kadar erken ise risk o kadar artar. Örneğin, babası veya kardeşi prostat kanseri olan bir kişinin prostat kanserine yakalanma riski normalin iki katına çıkar.

 

Bu belirtiler varsa dikkat!


Prostat kanseri hiçbir belirti vermeyebilir. Bazen hastalar idrar yapma ile ilgili problemler, menide veya idrarda kan ve sırt, bel, kalça ve uyluk ağrılarıyla başvurabilirler. İdrar yapma ile ilgili problemler şunlar:


• İdrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma,

• Sık sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma,

• idrar akımında zayıflama,

• Kesik kesik zorlanarak idrar yapma,

• Ağrılı idrar yapma.


Not: Bu belirtiler kanser dışı nedenlere (prostat büyümesi, enfeksiyon gibi) de bağlı olabilir. Eğer bu tür sorunlar yaşıyorsanız bir üroloji uzmanına başvurun.
POSTA Gazetesi  ı  18 Mayıs 2015


  • Herhangi bir şikayeti olmasa da 40 yaşından itibaren her erkeğin yılda bir kez üroloğa gitmesi gerekiyor.
Tarih 18.5.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler