Derin Beyin Stimulasyonu Parkinson'da dönüm noktası

Parkinson'dan kurtulmanın artık hayal olmadığını söyleyen uzmanlar 'derin beyin stimülasyonu' sisteminin kullanılmasının, tedavide dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Parkinson hastalarının bir kısmı giderek kötüleşir ve ellerini/kollarını rahat kullanamaz, bardakla su içemez, çatal-bıçak ile yemek yiyemez hale gelir. Ameliyata uygun hastalarda başarı yüksektir. Parkinson'dan kurtulmanın artık hayal olmadığını söyleyen Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Sabri AYDIN, hareket bozuklukları hastalarının tedavisinde ’derin beyin stimülasyonu’ sisteminin kullanılmasının, bu hastaların tedavisinde dönüm noktası olduğunu belirterek, "Hastaların tedavi seçenekleri artık daha çok. Eskiden ilaç ile tedavi edilebilen kısım, bir süre sonra tedaviye dirençli olmaya başlarken, diğer kısım ise ’bu kadar oluyormuş’ deyip hayatlarını düşük standartlarda sürdürmek zorunda kalıyordu. Hastalığa bağlı oluşan istenmeyen sonuçlar çok daha fazlaydı" dedi.

Yan etki kalkıyor

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sabri AYDIN, “Pilin kullanımı sonrası Parkinson hastaları yaklaşık %70 fayda görüyor. Bu hastaların birçoğu daha az ilaç kullanıyor ve ilaca bağlı yan etkiler daha az görülüyor. Uzun dönemde hastalığın kötüleşmesinin geciktiği ve hastalığa bağlı istenmeyen etkilerin daha az görüldüğü biliniyor. Hastalar daha rahat mobilize olabildikleri ve kendi yaşamlarını daha rahat devam ettirebildikleri için sosyal olarak hem kendileri, hem de aileri daha rahatlar” dedi. DBS, ilaç tedavisine dirençli çeşitli hareket bozukluklarında (Parkinson hastalığı, titreme, distoni, vb.) belirgin iyilik hali sağlayabileceğini söyleyen Doç.Dr. Aydın, "DBS uygulaması 3 öğeden oluşur: Beyne yerleştirilen uyarıcı çubuklar, bu çubuğu uyaran pil ve bunların bağlantısı" diyor.

Göğsün ön duvarına takılan pilin ömrü 9 yıl

Pil titanyum kaplı bir muhafaza içinde, beyindeki hedef bölgeye yeterli düzeyde gönderilecek elektrik uyarıları üreten bir jeneratördür ve ameliyat sırasında göğsün ön duvarına deri altına yerleştiriliyor. Uyarıcı çubuk, göğsün ön tarafına deri altına yerleştirilen pille deri altından kafa derisine kadar ilerletilen bir kablo ile bağlanıyor. Pil ameliyat sonrası doktor tarafından uzaktan kumanda cihazı benzeri bir aletle deri üzerinden ayarlanıyor. Ameliyatın sonrasında hastalar yeni çıkan şarjedilebilir pillerle yaklaşık dokuz sene sorunsuz yaşayabiliyor. Sonrasında yapılacak kısa ve günübirlik bir ameliyatla pil değişimi yapılıyor.AKŞAM   I   17 Şubat 2015

 

  • Derin Beyin Stimulasyonu Parkinson'da dönüm noktası
Tarih 17.2.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş