Ozon gazı ya da radyofrekans tedavisiyle bel-boyun fıtıkları 30 dakika gibi kısa sürede küçültülebiliyor. Tek seans sonunda genellikle ağrılar kayboluyor.

Ozon ve radyofrekans NASIL YÖNTEMLER?

Ozon yönteminde fıtığın içine ince borularla girilir. Ardından belli yoğunluktaki ozon gazı verilir. Benzer biçimde radyofrekans dalgaları ince borularla fıtığa uygulanabilir. Her ikisinin de amacı fıtığın hacmini küçültmektir.

En UYGUN ADAYLAR kimlerdir?

Orta ve ciddi bel fıtığı vakalarında fıtığı küçültmek için belden yapılan enjeksiyonlar (nokta atışı yöntemi) yeterince etkili olmayabilir. Önceden öngörülebilen bu durumda enjeksiyona ilave olarak fıtık içine ozon ya da radyofrekans uygulanır.

Hangi mekanizmayla iyileştiriyor?

Ozon gazı fıtığın içindeki ödemi azaltıp küçültüyor. Değişik yöntemlerle uygulanan radyofrekans dalgalarının etkisi de benzerdir.

İşlem NE KADAR sürüyor?

En fazla 30 dakika sürüyor ve tek seans yeterli oluyor. Etkisi sadece ağrı kesmekle kalmıyor, doğrudan fıtığı küçülttüğü için aynı zamanda tedavi edici yöntemlerdir.

Girişimden önce DİKKAT EDİLMESİ nelerdir?

Kanı sulandıran ilaçlar tehlikeli olabilir. Bu nedenle tıbbi durum ve kullanılan ilaçlarla ilgili doktor mutlaka bilgilendirilmeli.

Ne kadar sürede SONUÇ almak mümkün?

Etkiler hemen başlar. En iyi sonuçlar 3 gün ile 1 hafta sonra görülmeye başlar. İşlemden sonra fizik tedaviye gerek olup olmadığına hastanın durumuna göre karar verilir. Ciddi vakalara mutlaka fizik tedavi önerilir.

Kimler bu tedaviden fayda göremez?

Fıtık bütünlüğü bozulmuş, parçalanmış vakalar ile fıtık dışı bel ağrılarında fayda sağlamazlar. Ancak bel omurları arasındaki eklemleri ilgilendiren ağrılarda radyofrekans uygulamaları son derece başarılı uygulanır.

RİSKleri var mı?

En önemli problem enfeksiyondur. Bu nedenle steril ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. Ozon gazının kendisi mikrop öldürücü olduğu için bu açıdan daha güvenlidir.

Bu girişim BOYUN FITIĞINA da uygulanabilir mi?  Ya da fıtık dışı BAŞKA AĞRILARA?

Evet, başarıyla uygulanabilir.

Bel tutulmasını CİDDİYE ALIN

Bel fıtığı farklı şikayetlere yol açabilir. Kimi hastada ani kimi hastada yavaş yavaş başlar. Ani başlangıçlı fıtıkların altında genellikle ağır kaldırma, düşme, çarpma gibi sebepler vardır. Bir grup hastada ise birkaç ayda bir olan, kısa sürede kendiliğinden geçen ağrılı bel tutulması atakları vardır. Hastalar her defasında düzeldiklerinden bunu önemsemezler. Ama bu hastalar sonunda şiddetli bel tutulması ve ağrıyla doktora başvurur. Hafif bel fıtıklarında hasta ağrıyı genellikle belinde hisseder. Şiddetli fıtıklarda ise ağrı genellikle belden başlar ve bir bacağa yayılır. Ağrı ile beraber bacakta uyuşma, güç kaybı, refleks ortaya çıkabilir. Öksürmek, ıkınmakla ağrı şiddetlenebilir.


POSTA Gazetesi  /  30 Kasım 2016

 

  • Ozon gazı ya da radyofrekans tedavisiyle bel-boyun fıtıkları 30 dakika gibi kısa sürede küçültülebiliyor. Tek seans sonunda genellikle ağrılar kayboluyor.
Tarih 30.11.2016 editor@florence.com
Paylaş