İstanbul Bilim Üniversitesi ve Amerikan Yale Üniversitesi’nde görev yapan Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan yeni bir gen keşfetti.

Otizmli hastalar yakın zamanda tedavi edilebilecek...

Türk bilim insanlarının ‘SLC7A5’ ismini verdikleri genle ilgili keşifleri, prestijli bilim dergisi Cell’de yayınlandı. Ekipten Doç. Dr. Ahmet Okay ÇAĞLAYAN, hayvanlar üzerindeki tedavi deneylerinde başarı sağladıklarını belirterek, “SLC7A5 geninde mutasyon taşıyan otizmli hastalar, yakın zamanda tedavi edilebilecek” dedi.
doç dr ahmet okay çağlayan

Akraba evliliği...

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Genetik uzmanı Doç. Dr. Ahmet Okay ÇAĞLAYAN, Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Günel’in yanında başladığı çalışmalarına İstanbul’a döndükten sonra da devam etti. Türkiye’deki çalışmalara Prof. Dr. Fatma Müjgan Sönmez ve Prof. Dr. Meral Topçu katıldı. Biri Libyalı diğeri Türk olan iki hastadan alınan örneklerle 4 yıl süren laboratuvar incelemelerinde, otizm spektrum hastalığına neden olan yeni bir gen keşfedildi. 

Doç. Dr. Ahmet Okay ÇAĞLAYAN çalışmayı şöyle özetledi:

“Akraba evliliklerinden doğan sendromik otizm spektrum bozuklukları teşhis edilmiş hastalarda, ‘SLC7A5’ geninde mutasyonlar bulduk. Akraba evliliğine bağlı olarak, aynı gende bozukluk taşıyan ebeveynlerin çocuklarında iki genin de bozuk gelmesinden dolayı, bu hastalığın görüldüğünü söyleyebiliriz. Ek deneylerle tedavinin mümkün olabileceğini tespit ettik. SLC7A5 gen mutasyonlu hastalar için tedavi olasılığı doğdu.”

ABD'de uzmanlaştı...

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Genetik Hastalıklar ve Tanı Merkezi'nde görev yapan Doç. Dr. Ahmet Okay ÇAĞLAYAN, 2001 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni üçüncülükle bitirdikten sonra, 2007’de Erciyes Üniversitesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 2010-2015 yılları arasında Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Murat Günel’in laboratuvarında çalıştı. ABD’de başladığı otizm üzerine çalışmalarını, 2015 yılında Türkiye’ye dönme kararı aldıktan sonra İstanbul Bilim Üniversitesi’nde sürdürdü.

Detaylı bilgi için: 444 0 436HÜRRİYET Gazetesi      I      8  Aralık 2016
 
 

  • İstanbul Bilim Üniversitesi ve Amerikan Yale Üniversitesi’nde görev yapan Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan yeni bir gen keşfetti.
Tarih 8.12.2016 editor@florence.com
Paylaş