Küçük yaşta ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden otizmin nedeni bugüne kadar nedeni tam olarak bilinmiyordu. Türk doktor Ahmet Okay Çağlayan otizmin tedavisinde umut olabilecek keşfi açıkladı...

İstanbul Bilim Üniversitesi ve Amerikan Yale Üniversitesi'nde görev yapan Doç. Dr. Ahmet Okay Çağlayan, otizm spektrum bozulduğuna neden olan yeni bir gen keşfetti. 

Biri Libyalı diğeri Türk 2 hastadan alman örneklerle 4 yıl süren laboratuvar incelemelerinde, otizme neden olan geni keşfettiklerini belirten Dr. Çağlayan, şöyle konuştu: "Akraba evliliklerinden doğan sendromik otizm spektrum bozuklukları teşhis edilmiş hastaların ‘SLC7A5' geninde mutasyonlar bulduk."

Aynı gende bozukluk taşıyan ebeveynlerin çocuklarında iki genin de bozuk gelmesinden dolayı bu hastalığın görüldüğünü söyleyebiliriz. Ek deneylerle tedavinin mümkün olabileceğini tespit ettik. SLC7A5 gen mutasyonlu hastalar için tedavi olasılığı doğdu."


TAKVİM Gazetesi  /  10 Aralık 2016

  • Küçük yaşta ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden otizmin nedeni bugüne kadar nedeni tam olarak bilinmiyordu. Türk doktor Ahmet Okay Çağlayan otizmin tedavisinde umut olabilecek keşfi açıkladı...
Tarih 10.12.2016 editor@florence.com
Paylaş