Prof. Dr. Işık Akgün, omuz sıkışması sendromu hakkında bilgi vererek, kortizon ile tedavi edilebildiğini söyledi..

Omuz Sıkışması Sendromu Nedir?Omuzda tendonların (kasları kemiklere bağlayan lifli bağ doku) üstünde bursa dediğimiz bir kesecik vardır. Bu kesecik omuzu aşırı kullanıma bağlı şişebilir veya kemik çıkıntıları olabilir. Bu tabloya omuz sıkışması denir.

BELİRTİLERİ nelerdir?

Hasta omzunu kaldırdığı anda ağrı duyar, huzursuz olur. Ağrı başlangıçta çok şiddetli olmasa da hareketleri kısıtlandığı için doktora gider.

Sebepleri NELERDİR?

Omuzu aşırı kullanmaya bağlı ortaya çıkar. Omuz üstü tekrarlayan hareketler en büyük nedenidir. Spor yapmak, günlük yaşantıda kolları çok kullanma gibi sebeplerle çok sık omuz hastası görüyoruz. Bazen de yırtık, kireçlenme gibi sebeplerle ortaya çıkabilir.

NASIL tedavi edilir?

Eğer omuz sıkışmasının altında yırtık, kireçlenme gibi bir sorun yoksa fizik tedaviyle adale gruplarını kuvvetlendirerek, o bölgenin ödemini geçirerek veya bursa içine kortizon iğnesi yaparak sorun giderilir. Özellikle kortizon enjeksiyonları çok faydalıdır. Hastalar 'Eyvah kilo alacağım, tuzsuz yiyeceğim' diye kortizondan çok korkar. Oysa bunlar lokal etkili kortizonlardır, yani yan etkilere yol açmaz. Ayrıca kortizon belirtileri gidermenin dışında aynı zamanda tedavi edicidir. Ödemi yok ederek tedavi eder.

Ameliyat NE ZAMAN GEREKİR?

Bazen öyle kronik olgular vardır ki, dokunun ödemini geçirmek mümkün değildir. Fizik tedavi yetmez. Hastaya öyle bir dert verir ki özellikle gece uykuları çok ıstıraplı geçer. O zaman da bir cerrahi girişim devreye girer.

TENDON YIRTIĞI neden olur?

Omuz eklemindeki omuzu hareket ettiren kasların kemiğe yapışma yerine tendon denir. Mesela yüzme, voleybol, basketbol, hentbol gibi sporları yapıyorsanız, baş üstünde kolunuzu çok sık kullanıyorsanız, mesleğinizde kolunuzu yana açarak iş yapıyorsanız tendon yırtığı açısından risk altındasınız. Tendonlar iki kemik arasındadır, tekrarlayıcı kol hareketleri nedeniyle zamanla o iki kemik arasında sıkışır, önce o bölgede bir ödem oluşur, sonra tendonun yapısı bozulmaya başlar. Ondan sonra kısmi yırtık, en son total yırtık olur. Tendon yırtıkları ani düşmelerde de olur. Kolun üzerine düşme esnasında tendon kopabilir. Buna döndürücü kılıf yırtığı denir. Bunun tedavisi çok yaşlı hastalar dışında ameliyattır. Tendon yırtıklarını eskiden açarak ameliyat ediyorduk. Hasta açısından ağrılı oluyordu, ameliyat sonrası fizik tedavi çok zor oluyordu. Ama şimdi omuzun neredeyse tüm ameliyatları artroskopik (kapalı) cerrahi ile yapılabiliyor.


POSTA Gazetesi  / 5 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Işık Akgün, omuz sıkışması sendromu hakkında bilgi vererek, kortizon ile tedavi edilebildiğini söyledi..
Tarih 5.12.2017 editor@florence.com
Paylaş