Prof. Dr. Işık Akgün, omuz kireçlenmesinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi...

Omuz kireçlenmesinin SEBEPLERİ NELERDİR?

Halk arasında kireçlenme diye bilinen hastalığa biz 'artroz' deriz. Kireçlenme tüm vücut eklemlerinde olduğu gibi omuzda da ortaya çıkabilir. Hiçbir etken olmaksızın bazı hastaların dizlerinde, kalçalarında, ayak bileklerinde kıkırdak problemleri başlar. Yıpranma yaşla artar. Özellikle 55 yaşın üstünde sık görülür. Kadın olmak, menopoza girmek, genetik faktörler, fazla kilo kireçlenmede etkilidir. Bir de başka hastalıklara bağlı gelişebilir.

HANGİ HASTALIKLAR bunlar?

Omuzda tedavi görmemiş hastalıklar kireçlenmeye yol açabilir. Mesela dördüncü kılıf yırtıkları, omuz çıkıkları tedavi edilmezse omuz yanlış kullanılır, sürtünmeler olur. Bu da eklem kıkırdağını bozmaya başlar. Hasta bu süreci diğer eklemlerden farklı olarak çok iyi tolere eder. Ama belli bir süre sonra artık tendonlar tamamen görevini kaybeder, omuz eklemi anatomik yapısını kaybetmeye başlar. Kemikler birbirine sürtünür. Çok şiddetli ağrıyla birlikte eklem hareket kısıtlılığı başlar. Böyle bir durumda hastaya protez yapmak dışında seçenek kalmaz. O hale gelmeden doktora başvurmak, 1 altta yatan sorunu tedavi ettirmek gerekir. Fizik tedavi, enjeksiyonlar protez ihtiyacını ortadan kaldırabilir ya da erteler.

Ne ÖNERİRSİNİZ?

Tendon sağlamlılığı çok önemli. Bu nedenle hastaların tendonlarını korumasını ısrarla öneririm. En azından problemleri varsa tedavi ettirsinler. 'Benim ağrım geçti' diye bırakmasınlar. Tendon yırtıkları çok ağrılıdır ama belli bir süre sonra ağrı geçer. Hasta ağrısı geçti diye sevinir. Ama bu daha büyük beladır. Ağrı olmadığı için omzunu istediği gibi kullanır. O zaman kireçlenme ilerler. Diğer bir husus, omuz eklemi, kalça ya da ayak bileği gibi değildir. Etrafında sadece yumuşak dokular vardır, bunlarla tutunur. Diğer eklemlerin etrafında kemik destekler vardır. O yüzden omuzun hareket kapasitesi çok fazladır. Siz omuzu istediğiniz gibi döndürebilirsiniz, kaldırabilirsiniz. Bir dize, kalçaya o tip hareketler yaptıramazsınız. Ama bu ne getiriyor? Evet, hareket kapasitesi çok fazla ama yaralanma ve bazı problem riskini de artırıyor.

PROTEZ AMELİYATI zor mu?

Eğer omuzda tendon yırtıkları varsa, hasta bu sorunu tedavi ettirmezse ve kireçlenme gelişirse normal anatomik omuz protezi yapamıyoruz. Ters protez yapabiliyoruz. Anatomik protezin sonuçlan, hareket kapasitesi çok daha iyi. Maalesef ters protez anatomik kadar iyi değil. Tendon yırtığı olan hasta bilmeli ki kendisine anatomik protez yapılamayacak.

POSTA Gazetesi / 6 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Işık Akgün, omuz kireçlenmesinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi...
Tarih 6.12.2017 editor@florence.com
Paylaş