Prof. Dr. Işık Akgün, omuz çıkığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi...

Omuz çıkığı KİMLERDE SIK GÖRÜLÜR?

Omuz çıkığı, zorlanma, düşmeler nedeniyle ortaya çıkar. 20 yaşın altında görülen çıkığın daha sonra tekrarlama riski yüzde 100'e yakındır. Omuz çıkığı 20-40 yaş arasında olursa yüzde 50-60 arasında tekrarlar. 40 yaşından sonra tekrarlama oranı çok düşüktür. Dolayısıyla gençlerde omuz çıkığı olduğu zaman bu hastalara çok iyi yaklaşmak gerekir. Nedeni çok iyi ortaya çıkarılmalı ve tedavi edilmeli. Omuzda koruyucu bir bölüm vardır, orası yırtıldığında omuz artık mutlaka çıkacak demektir. Omuz çıkıkları çok basite alınacak problemler değil.

PRP YÖNTEMİ işe yarıyor mu?

PRP yönteminde hastadan çok az bir miktar (10-20 cc) kan alınıyor. Kandaki trombosit hücreleri ve plazma ayrıştırılıyor. Sonra ayrıştırılmış kan iğneyle ekleme veriliyor. Omuz kireçlenmesinde PRP yöntemi biraz çelişkili. Bir grup bilim insanı PRP'ye inanmıyor, bir grup da ikinci evre kıkırdak lezyonlarında eklem içi PRP'nin faydalı olduğunu düşünüyor. Son çalışmalarla omuzda tendon yırtıklarında, parsiyel yırtıklarda PRP'nin başarılı olmadığı ortaya kondu. Dolayısıyla bu yırtıkların iyileşmesinde PRP şu anda neredeyse kullanılmıyor. Ama yurt dışında da bir grup cerrah, bu tendonları ameliyat ettikten sonra ameliyat bölgesine enjeksiyonla PRP veriyor. Amaç dokuların iyileşmesini artırmak. Özetle PRP omuzda çok keyfidir, cerrahın görüşüne, tecrübelerine kalmış bir yöntemdir

YARI OMUZ ÇIKIĞI nedir?

Bu tabloda omuz çıkığı yapısaldır. Yumuşak doku gevşekliği olduğu için omuz tam çıkmaz, yerine geri girer. Buna tekrarlayan yarı omuz çıkıkları diyoruz. İleride kireçlenmeyi engellemek için bu çıkıkların tedavi edilmesi, ameliyat edilmesi lazım. Yalnız burada istemli omuz çıkıklarını ayrı tutmak lazım. NEDİR BU? Hasta kendisi isteyerek omzunu çıkarıp tekrar yerine koyar. Esnete esnete zamanla omzunu çıkarır. Bu hastalar psikolojik olarak biraz problemli kişilerdir. Dünyanın en başarılı ameliyatını da yapsanız hasta omzunu isteyerek tekrar çıkarabilir. Dolayısıyla bu tip hastaları önce psikiyatri tedavisine gönderiyoruz. O huylarından vazgeçmelerini, bunun eğitimini istiyoruz. Ondan sonra inanırsak ameliyat ediyoruz. Bizi zorlayan bir hasta grubudur.

Omuz çıkığı nasıl TEDAVİ EDİLİR?

Kapalı girişimlerle (artroskopik cerrahi) başarıyla tedavi edilebilir.

OMUZ SORUNU YASAYANLAR ne zaman doktora gitmeli?

Ağrı varsa doktora gitmek lazım. 'Bir tane ilaç alayım, geçsin' demeyin. Bırakın, onu doktor versin. Belki ağrının altında çok daha ciddi bir şey var, doktor belki o sorunu yakalayacak, hayat kurtaracak. Ağrı çok önemlidir, bize yol gösterir.


POSTA Gazetesi / 7 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Işık Akgün, omuz çıkığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi...
Tarih 7.12.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler