Prof. Dr. Işık AKGÜN, toplumda sıkça karşılaşılan omuz ağrılarının cerrahi işlem gerektirmeden tedavi edilebileceğini belirtti...

Vücudumuzun en önemli eklemleri kalça, diz, ayak bileği ve omuzdur. Omuz ekleminin diğerlerinden farkı şu: Çok büyük eklem olmasına rağmen kalça, diz, ayak bileği gibi yük taşımaz. Dolayısıyla omuz ağrısı hasta tarafından tolere edilen bir eklemdir. Hasta, ağrısı dayanılmaz olduğunda doktora başvurur.

OMUZ AĞRISI nasıldır?

Diğer eklem ağrılarından daha farklıdır. Mekanik ağrı dışında enflamatuar ağrısı da vardır. Ağrı gece uyutmayacak kadar şiddetli olabilir. Hasta omzunu hiçbir şekilde yatağa koyamaz. Zonklama tarzında ağrıları vardır. Hastayı çok rahatsız eder.

Sebepleri NELERDİR?

Omuz ağrısının pek çok nedeni var. En önemlilerinden biri, 'donuk omuz' olarak bilinen bizim 'frozen shoulder' dediğimiz sorundur. Donuk omuzun en önemli sebebi şeker hastalığıdır. Metabolizmadaki değişiklikler, şeker hastalarının omuz çevresindeki yumuşak dokuları etkiler. Önce hafif ağrı olur, daha sonra hareket kısıtlılığı başlar, son aşamada da omuz neredeyse hiç hareket edemeyecek şekilde vücudunun yanma yapışık şekilde kalır. Ayrıca çok şiddetli ağrı olur. Bu hastalar gerçekten zorlanan hastalardır.

Başka SEBEBİ var mı?

Tendon yırtığı ya da artrozu (kireçlenmesi) olanlar ağrı olmasın diye omzunu korumaya alır. Korumaya aldığı zaman da omuz hareketleri yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu da donmuş omuz sorununa yol açar. Donmuş omuz tamamen metabolik bir hastalıktır. Vücudun bir tepkisidir. Kullanılmamaya veya vücudun geçirdiği hastalıklara bağlı oluşur. Bir diğer önemli etken göğüs bölgesi ameliyatlarıdır. By pass, akciğer veya meme estetiği ameliyatı geçirenlerde sık görülür. Bu kişiler belli bir süre sonra omuz donukluğuyla giden belirtilerle bize gelir.

KENDİLİĞİNDEN geçebilir mi?

Eğer şeker, tiroid gibi metabolik bir hastalığa bağlı ortaya çıktıysa hiçbir şey yapmazsanız bu omuz 2 yıl sonra kendiliğinden açılır. Ama hastanın 2 yıl beklemesi, hareketsiz kalması ve ağrısının olması demektir. Onun için buna biz müsaade etmiyoruz. Onun yerine hastalara çeşitli tedavi yöntemlerini sunuyoruz.

Nedir bu TEDAVİLER?

Birincisi, fizik tedavi. Eğer ağrı çok fazla değilse fizik tedaviyle bu hastaların omuzlarını açmaya çalışıyoruz. Ama çoğunlukla çok ağrılı olduğu için bu hastalara fizik tedavi yapamazsınız. Hareket ettirdiğiniz anda hasta bağırmaya başlar, işte bu durumda sinir blokajı yapıyoruz. Yani eklem içine kortizon iğnesi yapıyoruz. Ağrıyı geçiriyoruz ardından hasta hemen aynı gün fizik tedaviye başlıyor. Fizik tedavi ile hasta çok kısa sürede hem ağrısından kurtuluyor hem de omuz hareketlerine tekrar kavuşuyor. Ancak donmuş omuz eğer bir tendon yırtığına, eklem içi başka bir lezyona veya omuz çıkığına bağlı korku yüzünden gelişmişse donmuş omuzu açsanız da hastayı tedavi etmiş olmuyorsunuz. Buna neden etkeni de tedavi etmeniz gerekiyor. Çoğunlukla bu cerrahi oluyor.


POSTA Gazetesi / 4 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Işık AKGÜN, toplumda sıkça karşılaşılan omuz ağrılarının cerrahi işlem gerektirmeden tedavi edilebileceğini belirtti...
Tarih 4.12.2017 editor@florence.com
Paylaş