Prof. Dr. Işık Akgün, omuz ağrıları için yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi...

Kaslarınızı GÜÇLENDİRİN

Ağrılı omuz hastayı gerçekten çok mutsuz eder. Bazen hiçbir neden olmaksızın omuzun zorlanmasıyla veya tekrarlayan hareketlerle omuzlarda ağrı olabilir. Yaptığımız tetkiklerde de bu ağrıya neden olabilecek nedeni saptayamayabiliriz. Bu durumda doktor kontrolünde birkaç şey yapılabilir:

  • Omuz bölgesindeki adale grupları kuvvetlendirilirse ağrıyı yenmek mümkün.
  • Enjeksiyonlarla omuz bölgesindeki ağrı noktaları bloke edilebilir. 
  • Buz uygulaması ve antienflamatuar ilaçlar işe yarayabilir.
  • Omuz geçici bir süre askıya alınabilir.

KAPALI YÖNTEM nedir?

Tıbbi ismi artroskopik cerrahi'dir. Bu yöntemde omuz ekleminin içine kamera ile girilir. İçerdeki görüntüler bir bilgisayar ekranına yansıtılır. Böylece eklemdeki sorunu saptayıp omuzu hiç açmadan bütün sorunlar tedavi edilir. Yırtık, omuz çıkığı, kapsül genişlemesi, başlangıç aşamasındaki kireçlenme... Bugün için protez dışında tüm işlemleri kapalı yöntemle yapabiliyoruz.

AVANTAJLARI neler?

En önemlisi ameliyat sonrası konfor getiriyor. Hastalan 1 gece yatırıyoruz. Hemen mobilize ediyoruz. Kalçada, dizde, ayak bileğinde hastayı hemen yürütemeyebilirsiniz. Ama omuzda 3 saat sonra anestezi etkisi geçince ayağa kanırabiliyorsunuz.

Ne kadar SÜRÜYOR?

İyi ellerde, omuzdaki sorunun büyüklüğüne göre 1-1.5 saat arasında sürüyor.

İŞLEM SONRASI nelere dikkat edilmeli?

Artroskopik cerrahiden sonra 30 derece yastıklı omuz kol askıları kullanılıyoruz. Lezyonun tipine göre bu askılar 4-6 hafta kullanılıyor. Ondan sonra da fizik tedavi başlıyor. Bu da 1.5-2 ay sürüyor. Omuzda hastayı zorlayan tek şey ameliyat sonrası sürecin biraz uzun olmasıdır. Hastanın omzunu kullanabilir hale gelmesi 3-4 ayı bulabiliyor. Ama bu süre sonunda sağlam bir omuzu olur.

Ağrı OLUYOR MU?

Omuzun artroskopik cerrahilerinde ağrı önemli bir konu. Evet, ameliyat sonrası ağrı olur. Katater, kanül gibi çok çeşitli yöntemlerle ağrı giderilmeye çalışılır. Yine ameliyattan önce o bölgeye ağrı veren sinirlerin blokajları yapılır. Tüm bunlara rağmen ağrı olabilir. Ameliyat sonrası ağrı, tıbbın çözemediği sorunlardan biri. Dünyada da böyle. Ameliyat öncesinde hastayı ağrı konusunda eğitirseniz, hasta ameliyat sonrasında ağrıyı daha kolay tolere eder. Ama ağrı sürpriz olursa kişi gerçekten çok zorlanır. Cerrahın ağrıya yaklaşımı, anestezi ekibinin tecrübeli olmasıyla ağrı en aza indirilir.


POSTA Gazetesi / 8 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Işık Akgün, omuz ağrıları için yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi...
Tarih 12.12.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler