Prof. Dr. Türker Özkan, özellikle masa başı çalışanlarda sıkça görülen Karpal Tünel Sendromu hakkında bilgi verdi.

Ofis Çalışanlarında Karpal Tünel SendromuTeknolojinin gelişmesine bağlı olarak günlük hayatımıza giren elektronik cihazlarla birlikte hastalıklar da değişmeye ve artmaya başladı. Teknoloji hayatımızı, zaman planlamasını kolaylaştırdığı ve iletişimi hızlandırdığı kadar ruhsal ve fiziksel hastalıklara da yol açıyor.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Türker Özkan da iş ve günlük yaşamımızda sık sık kullandığımız klavye ve mouseun neden olduğu hastalıklara vurgu yaptı. Klavye ve mouseu sık kullanan kişilerde görülebilen ve tedavi edilmezse günlük hayatı oldukça kısıtlayan "karpal tünel" sendromu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Özkan şunları söyledi:

"Karpal tünelin içerisinden median sinir, başparmak ve diğer dört parmağın sekiz adet bükücü kirişi olmak üzere toplam on anatomik oluşum geçer. Bu anatomik yapılardaki herhangi bir volümetrik artış sonucu, basıya en duyarlı olan median sinir etkilenir ve 'karpal tünel sendromu' diye adlandırılan klinik tablo ortaya çıkar.

Ofis Çalışanlarında Karpal Tünel SendromuGenellikle sebep belirsizdir. Sinir üzerindeki basınç birkaç şekilde ortaya çıkabilir. El bileğinin içe ve dışa doğru bükülmesi sırasında karpal tünel 2 ila 3 kat daralır ve kanal içerisindeki basınç yükselebilir. Kanal içerisinde uzun süre devam eden basınç, şikayetlerin başlaması için yeterli olur. Bu sebepledir ki el bileğini çok kullanan kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlanır.

Ayrıca, karpal tünel sendromu şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, romatoid artrit, gut ve aşırı şişmanlık gibi durumlarda; özellikle 30-60 yaş grubu kadınlarda daha sık görülür."

MİLLİYET Gazetesi / 11 Ekim 2018

  • Prof. Dr. Türker Özkan, özellikle masa başı çalışanlarda sıkça görülen Karpal Tünel Sendromu hakkında bilgi verdi.
Tarih 11.10.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler