Obezitenin, aşırı yağlanma sonucu diyabet, kalp ve kansere davetiye çıkardığını vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Füsun Uysal, "Hastalığa 'hareket' ederek savaş açın" dedi.

Obeziteyle Savaşta Yaşama Hareket Katın
OBEZİTE, kişinin boyuna oranla fazla kilolu olmasıyla tanımlanıyor. Bel çevresinin fazla olması diyabet, kalp hastalığı ve kansere davetiye çıkarıyor. Obezitenin sağlığı tehdit ettiğini belirten Florence Nightingle Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nden Prof. Dr. Füsun Uysal, "Hedef, bir an önce kilo vermek ve vücut yağ dağılımım normal sınırlara ulaştırmak olmalı" dedi. Uysal, şişmanlıkla savaşta yapılması gerekenleri sıraladı. 

Her an aktif şekilde sürdürün Gün boyunca yaşamı sürdürmek amacıyla yaptığımız aktiviteler bizi yerçekimine karşı koruyan bir makine gibi çalışır. Kilo kontrolü için, her fırsatta hareket gerekir. 

Hayatın odak noktası egzersiz Aktif yaşamı ve egzersiz yapmayı sadece hedeflenen bir kiloya ulaşmak için değil bir yaşam tarzı haline getirin. Aksi taktirde ulaşılan kilonun korunması mümkün olmayacaktır. 

Hareketiniz eğlenceniz olsun Hafta sonlarını televizyon karşısında geçirmektense ailece yapılabilecek bir aktivite bulunabilir. Yürüyüşe çıkmak, çocukları parka götürmek, dans kurslarına yazılmak iyi gelecektir. 

Programa dikkatle başlayın! Obezite tedavisinin başlangıcında egzersiz programının hedefi aerobik olmalıdır. Buna yürüyüş, yüzme, dans eklenebilir. Zaman içerisinde küçük ağırlıklarla kuvvet çalışılabilir. 

Yavaş başlayıp yavaş bitirin! Egzersiz seansının ilk 5 dakikasını yavaş tutmak ve vücudun egzersize hazırlanmasına fırsat vermek önemlidir. Son 5 dakikada ise vücudu istirahat durumuna geçirmek gerekir. 

Asansör değil merdiven Gün içerisinde aktivite fırsatları karşımıza çıkar. Merdivenleri kullanmak, arabayı uzağa park etmek, otobüsten bir durak önce inmek, öğlen tatilinde yürüyüşe çıkmak iyi gelecektir. 

EGZERSİZİN faydaları 

Egzersizin vücuda yararları saymakla bitmez, en temel olanlar;

  • Kalori tüketimini artırarak kilo vermeyi sağlamak 
  • Kas gücünü artırmak 
  • Kan dolaşımını düzenlemek 
  • Kalp ve akciğer fonksiyonlarını geliştirmek 
  • Stres seviyesini azaltmak 
  • Dikkat düzeyini artırmak 
  • Depresyon ve kaygı olasılığını azaltmak 
  • Uykuyu düzenlemek 
  • Diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol ve birçok kanserden korumak


AKŞAM Gazetesi   /   7 Ağustos 2017

  • Obezitenin, aşırı yağlanma sonucu diyabet, kalp ve kansere davetiye çıkardığını vurgulayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Füsun Uysal,
Tarih 7.8.2017 editor@florence.com
Paylaş