Mide ve bağırsakları etkileyerek bulantıya ve ishale neden olan norovirüs sıkça görülmeye başladı..

Bu virüs dış ortamda bir aya kadar uzayan sürelerde canlılığını koruduğu için önemli sağlık problemlerine yol açıyor.

İşte bu virüs konusunda bilmeniz gerekenler..

NOROVIRUS dünya genelinde akut başlangıçlı, bakteriyel kökenli olmayan bağırsak enfeksiyonunun başlıca nedenlerindendir. Virüsle kirlenmiş gıdalardan veya virüsle enfekte olmuş hasta kişilerden direkt olarak bulaşır. Şişli Florence Nightingale Hastanesinden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Oğuz norovirüsüle ilgili önemli bügiler verdi ve bu hastalıktan korunma yollarına dikkat çekti...

NOROVIRUS, çevresel etkenlere, belirli bir dereceye kadar soğuğa ve sıcağa dayanıklıdır. Bu virüs su ve gıdalar aracılığıyla salgına neden olabilir. Hastalığın ana bulaşma yolu kirlenmiş gıdalar ve su iken hasta kişilerle direkt temas da bir başka bulaşma yoludur. Kişi bu virüsü aldıktan sonra bir veya iki gün içerisinde hastalık tablosu gelişir ve bu tablo üç gün sürebilir. Ancak kişi iyileştikten sonra dahi dışkısıyla iki veya üç hafta süresinde virüs bulaşabilir. Bulaşma oranının en yüksek olduğu zaman dilimi hastalık belirtilerinin gözlenmekte olduğu dönemdir.

ÖNCE HİJYEN

Hasta kişinin gaytasıyla kirlenen elleri yoluyla virüsü taşımak mümkün olduğundan ve virüs dış ortamda uzun süre yaşadığından, toplu konaklama yapılan ve hijyen kurallarına özen göstermeyen restoranlarda görülme ve bulaşma sıklığı çok fazladır. Norovirüs özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve vücut direncinin düşük olduğu; kalp hastalığı, akciğer, şeker ve böbrek hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlarda görülüyor.

Salata ve deniz ürünleri uyarısı

Hastalığın bulaşma riski incelendiğinde bu durumdan en sık sorumlu tutulan gıdalar salatalar, deniz ürünleri, sandviçler, kremalı gıdalar ve sudur. Hastalık esnasında en sık görülen bulgular bulantı, kusma ve sulu ishaldir. Bunlara baş ağrısı, kas krampları ve ateş de eşlik edebilir. Bu bulguların beş gün içerisinde kaybolması beklenir fakat ishal bir süre daha devam edebilir. Hastalığa dair bağışıklık 14 hafta devam eder ve bu süre geçtikten sonra yeniden aynı hastalığa yakalanmak mümkündür. İshalin inatçı olması halinde, baş dönmesi, göz kararması gibi kan basıncı düşüklüğü ve aşırı sıvı kaybı bulgularıyla karşılaşıldığında doktora başvurulmalıdır.

Hastalığa özgü bir tedavi yoktur

NOROVİRÜSE karşı ilaç tedavisi ve koruyucu aşı yoktur. Norovirüs enfeksiyonlarına antibiyotiklerle de müdahale.edilemez. Enfeksiyona bağlı ishallerin çoğunda olduğu gibi kaybedileiı sıvının yerine konması esastır. Bol sıvı tüketimi, ateş kontrolü önerüebilir. Hastanın kaybettiği sıvıyı ağız yoluyla takviye edemediği durumlarda hastaneye yatış ve damar yolundan sıvı desteği almak gerekli olabilir.

Korunabilmek için alınabilecek önlemler

Özellikle tuvalet sonrası ellerinizi iyice yıkayın
Kirli olabileceğini düşündüğünüz suları ve gıdaları tüketmeyin.
Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerin hazırladığı gıdalardan uzak durun.
Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce dikkatlice yıkayın.
Deniz mahsullerini iyice pişirin (istiridyelere dikkat).

HASTALARA ÖNEMLİ UYARILAR

Hasta kişilerin tuvalet hijyenine çok dikkat etmesi gerekir.
Hasta kişiler, özellikle gıda sektöründe çalışıyorlarsa aktif bulaştırıcı dönemi evde geçirmeleri ve semptomlar geçene kadar seyahat etmemeleri gerekmektedir.Sözcü Gazetesi I 05 Eylül 2016

 

 

 

  • Mide ve bağırsakları etkileyerek bulantıya ve ishale neden olan norovirüs sıkça görülmeye başladı..
Tarih 22.9.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler