Başımızda ağrıya duyarlı yapılar kafa sinirlerimiz, atar ve toplardamarlarımız, saçlı deri ve boyun kaslarımız, derimiz, yüzeysel sinirlerimiz, sinüslerimiz, dış kulak yolumuz ve kulak zarımız, göz yuvarlağımız ve çevresindeki yapılar, tükürük bezlerimiz, dişlerimiz, çene eklemimiz, şahdamarımız ve onun dallarıdır. Baş ağrılarının yüzde 90'ı birincildir ve nörolojik muayene normaldir, altta yatan bir hastalık yoktur. Geri kalan yüzde 10 baş ağrısı ikincildir ve altta pek çok neden bulunabilir. Tanıyı koymak için ayrıntılı baş ağrısı öyküsü en önemli unsurdur. Hastaların yüzde 90'ında ayrıntılı öykü ve nörolojik muayeneyle birincil baş ağrısı tanısı koymak mümkündür.

Hangi hallerde ileri inceleme yapılmalı? 

Başınız ağrıyorsa şu hallerde altta yatan bir hastalıktan şüphe edilmesi ve ileri incelemeler yapılması gerekir: 
 •  İlk ve en şiddetli baş ağrınız ise, 
 •  Baş ağrınızın sıklığı ve şiddeti giderek artış gösteriyorsa 
 •  Yeni başlamış günlük baş ağrınız ya da süreğen günlük baş ağrınız varsa 
 •  Baş ağrınız hep aynı tarafta oluyorsa 
 •  Eskiden beri bildiğiniz baş ağrınızın karakterinde değişiklik olduysa 
 •  Baş ağrınıza ateş ve kilo kaybı gibi sistemik bulgular eşlik ediyorsa 
 •  55 yaşından sonra yeni başlayan baş ağrılarınız varsa 
 •  Kanser hastalığınız ya da immun sisteminizi baskılayan başka bir hastalığınız varsa, hamile ya da yeni doğum yapmışsanız ve yeni başlayan baş ağrınız varsa 
 •  Baş ağınız egzersizle, öksürmekle ve ıkınmakla başlıyorsa 
 •  Baş ağrınız tedaviye cevap vermiyorsa 
Bu durumlarda vakit geçirmeden doktora başvurup ileri incelemeerin yapılması gerekir. 
Baş ağrısında hangi görüntüleme yöntemi tercih edilmeli? 
Olanak varsa baş ağrısında magnetik rezonans görüntüleme (MRG) tercih edilen inceleme yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi daha çok kafa travması ve ani başlangıçlı baş ağrılarında kanamayı saptamak için kullanılır. 

Baş ağrısında hangi görüntüleme yöntemi tercih edilmelidir?

Olanak varsa baş ağrısında magnetik rezonans görüntüleme (MRG) tercih edilen inceleme yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi daha çok kafa travması ve ani başlangıçlı baş ağrılarında kanamayı saptamak için kullanılır.

En sık görülen birincil baş ağrıları hangileridir?

En sık görülen birincil baş ağrıları migren, gerilim tipi baş ağrısı ve trigeminal otonomik baş ağrılarıdır (örneğin küme baş ağrısı). Daha nadir görülen birincil baş ağrıları ise öksürük baş ağrısı, egzersiz baş ağrısı, cinsel ilişki ile birlikte olan baş ağrısı, gök gürültüsü baş ağrısı, soğuk ile tetiklenen baş ağrısı, dışarıdan bası ile oluşan baş ağrısı, saplanıcı baş ağrısı, halkasal baş ağrısı, hipnik baş ağrısı ve yeni başlayan günlük ısrarcı baş ağrısıdır.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nden, nöroloji uzmanı, Prof. Dr. Dilek Necioğlu Örken, migrenin dünyada 3. sıklıkta görülen bir hastalık olduğuna dikkat çekiyor;

Bir yıl içinde migren görülme sıklığı kadınlarda %17.1, erkeklerde %5,6’dır. Ortalama başlangıç yaşı 25 olmakla birlikte çocuklarda da görüldüğü akılda tutulmalıdır. Erkek çocuklarının %8’inde, kız çocuklarının ise %11’inde migren baş ağrısı görülür.

Migren ağrısının evreleri nelerdir?

Migren baş ağrısının ilk evresi haberci belirtilerin görüldüğü evredir ve hastaların %80’inde görülür. Bu haberci belirtiler ataktan günler, saatler önce başlayabilir. Bulgular depresyon, hareketlilikte artış, sinirlilik, alınganlık ya da uykululuk, ışık ve sesten rahatsızlık, esneme, ensede sertlik hissi, aşerme, ishal ya da kabızlık olabilir.

İkinci evre aura evresidir ve %30 oranında görülür.
Üçüncü evre baş ağrısı evresidir, çoğunlukta görülmekle birlikte olmayan kişiler vardır. Yani nadir görülmekle birlikte baş ağrısız migren atağı olabilir.

Son evre düzelme evresidir ve kişide duygulanım değişiklikleri, güçsüzlük, yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik ve konsantrasyon bozukluğu görülebilir.

Migrenim var mı?

Migren baş ağrısı baş ve yüzümüzün her yerinde olabilir.
 • Ağrı hastaların çoğunda tek yanlıdır ancak iki yanlı da olabilir ve genellikle zonklayıcıdır.
 • Hastaların %75’i baş ağrısı ile birlikte boyun ağrısı, sertlik hissi ve gerginlik tanımlar.
 • Tedavi edilmezse ağrı 4-72 saat sürer.
 • Genellikle fiziksel aktivite ve hareket ile ağrıda artış görülür.
 • Ağrı sırasında bulantı, kusma, ışık ve ses rahatsızlığı görülür.

Fortune Akıllı Yaşam / Eylül 2019

Tarih 16.9.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler