Son dönemde mide ağrısı çekenlerin sayısı gittikçe artıyor. Karbohidrat, protein ve yağ içeriğine göre her gıdanın mideden ve bağırsaklardan geçiş süresi farklıdır.

Örneğin açken yediğiniz bir elma yarım saat sonra mideden bağırsaklara geçer. Burda bir problem yok. Peki problem ne zaman oluyor? Siz yağlı bir kebabı yedikten sonra üstüne bir elma yerseniz, yarım saat sonra elma ayrılıp bağırsaklara geçmez. Bulamaç halinde midede dört saat kalan elma ekşiyip, bozulup gaz yapacaktır. Bu nedenle her öğünde sade beslenmek gerekir. Her şeyi karıştırıp üstüne de tatlı ve meyve yemek beslenme açısından bir faciadır. Mide bölgesinde hissedilen ağrı mide hastalıklarına bağlı olabileceği gibi, kalp, akciğer, safra kesesi, safra yolları ve pankreasla ilgili de olabilir. Tüm bu organların hastalıklarında ağrıya bulantı kusma eşlik edebilir. Ancak açlıkta olan ağrı daha çok oniki parmak bağırsağındaki ülserlerde olabileceği gibi, yemeklerden sonra belirgin olan ağrıda sagra ve pancrcas hastalıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer ağrı efor esnasında belirginleşiyorsa mutlaka kalp damar hastalığı hatırlanmalı ve kardiyoloji uzmanına başvurulmalıdır. 

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Gastroentroloji bölümünden, Doç. Dr. Süleyman Uraz, mide bölgesindeki ağrının karakterine göre uygun laboratuvar veya endoskopik araştırma yapmak gerektiğini belirtiyor.

İşaret ettiği hastalıklar

Mideden yukarı yükselen yanma, ekşime ve ağza acı su gelmesi reflü hastalığının, açlıkta artan ağrı oniki parmak bağırsağındaki ülserlerin, iştahsızlık, bulantı, kusma ve yemek sonrası olan ağrı mide ülserleri ve kanserlerin belirtisi olabilir. Ayrıca kahve telvesi gibi kusma, siyah, zift gibi dışkılama ülser veya kanser kanaması olabilir. İştahsızlık, kilo kaybı, özellikle et yemeklerine karşı tiksinti hissi mide kanserinde sık olarak ortaya çıkan belirtilerdendir. Ağrı, kanama, kilo kaybı alarm semptomları olup gecikmeden araştırma yapılmasını gerektirir. 

Yiyeceklere dikkat! 

Özellikle sebze yemeklerinin sindirimi kolaydır. Sıvı gıdaların, yağ içermeyen veya az içeren gıdaların mideden boşalması hızlı olacağından daha az rahatsızlık verir. Yağlı gıdalar mideyi geç terkeder. Mideyi tahriş eden asitli içeceklerin de tüketilmemesi veya az tüketilmesi gerekir. Acıkmadan yemek sindirim organlarının sürekli çalışmasına ve insülin salınımına neden olacak ve obezite, sindirim problemleri ortaya çıkacaktır. 

Kahvaltıya önem verin 

Sabahları yumurta, zeytin,peynir bir miktar yeşillik ve bir iki dilim tam buğday ekmeği yeterli. Öğlen yemeğinde et, balık veya tavuk yenmeli. Akşam yemeğinin en önemli özelliği hafif olmasıdır. Erken yenilmeli, sebze yemeği, salata ve baharatsız, az yağlı çorba tercih edilmeli. Televizyon karşısında abur-cubur ile yatıncaya kadar yemeye devam edilmemeli. 

Mide sorununu nasıl anlarız?

Midede yanma, ekşime, ağrı, bulantı, iştahsızlık, şişkinlik, gaz ve dolgunluk hissi olduğu zaman midemizle ilgili problem olduğunu düşünmemiz gerekir. Ancak bunlar her zaman kötü bir hastalığı düşündürmemelidir. Yemeklerden sonra aşırı şişkinlik, gaz, hazımsızlık yakınmaları hastalar tarafından çok sık olarak doktora başvurma nedeni olabiliyor. Bunların büyük çoğunluğu hazım bozukluğu denilen fonksiyonel, yani midenin çalışmasıyla ilgili bozukluklardır. Yemek sonrası midenin ritminin düzenli olmaması bu tür problemleri ortaya çıkarabiliyor.


MİLLİYET Gazetesi  /  01 Nisan 2017


  • Son dönemde mide ağrısı çekenlerin sayısı gittikçe artıyor. Karbohidrat, protein ve yağ içeriğine göre her gıdanın mideden ve bağırsaklardan geçiş süresi farklıdır.
Tarih 1.4.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler