Reflü Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tedavileri

Toplumda yaygın görülen reflü, yaşam kalitesini düşürüyor. Bir grup hasta ilaç ve yaşam değişikliğiyle sorundan kurtulurken diğerleri için cerrahi kaçınılmaz hale geliyor.

Florence Nightingale Kadıköy Hastanesi GİS Motilite Labarotuvarı ve GERH Tedavi Merkezi’nden uzmanlar, hastalığı ve tedavi yöntemlerini anlattı: “Reflü, midenin asitli içeriğinin yemek borusuna geri akımı neticesinde oluşan bir sorundur. Midenin doğal koruyucu mekanizmaları, organın içindeki yüksek asidin mide duvarına zarar vermesini önler. Fakat yemek borusuyla midenin birleştiği bölge ve yemek borusu yüksek aside karşı oldukça duyarlıdır. Bu içerik yemek borusuna geri geldiği zaman yanma hissi oluşur. Hastalık birden çok sorunun yan yana gelmesiyle ortaya çıkar.

Ortak Şikayetler

Yemeklerden, özellikle de ağır yemeklerden sonra mide ekşimesi, ağıza acı su gelmesi ve göğüs arkasında yanma en belirgin şikayetler. Bu tür şikayetlere bazen göğüs ağrısı eşlik edebilir. Sorun, mide asidini düşürücü ilaçlarla düzelir. Bu ilaçlar bırakıldığında şikayetler geri gelir. Burada ayırt edilmesi gereken en önemli ayrıntı, ne sıklıkta olduğu ve kişinin yaşamını ne kadar etkilediği.

Tanıda Kullanılan Tetkikler

pH-metre: Yemek borusunun alt ucuna yerleştirilen ince bir borudur ve 24 saat boyunca asit ölçümü yapar. Sonuçları 24 saat sonra elde edilir ve hasta aletin üzerindeki düğmelere basarak gün içindeki aktivitelerini işaretler. Bu test yapılmadan önce kullanılan tüm reflü ilaçları kesilmelidir. Test günü hasta aç gelir fakat daha sonra aletle birlikte normal yemeğini yiyebilir.

Özofagus Manometrisi: Yaklaşık 30 dakika kadar süren bir tetkiktir. Hastanın yemek borusunun alt ve üst uçlarındaki basınçlar ölçülür. Hastaya su yutturularak bunun yemek borusunda yarattığı basınç değişiklikleri kaydedilir. Yemek borusunun alt ucundaki basıncın düşük olduğu hastalarda cerrahi gerekebilir. Bu testin bir diğer yararı da özofagus peristaltizmi değerlendirilerek ne tür bir reflü cerrahisi uygunacağı konusunda fikir vermesidir.

Tedavi Seçenekleri

Reflünü öncelikli tedavisi medikaldir. (ilaçlar ve yaşam değişiklikleri) Birçok reflü hastası basit tedbirlerle sorundan kurtulur. Küçük bir grup hastanınsa öncelikli tedavi yöntemi cerrahi olmalı. Hangi hastaların cerrahi tedaviye ihtiyaç duyduğunu tetkik sonuçları söyler. Tedavide temel amaç, yemek borusu-mide bileşke noktasında yeni bir valf mekanizması yaratmak, bozulan his açısını yeniden oluşturmak ve diyaframdaki (eğer varsa) fıtığın onarılmasıdır.

Cerrahi Sonrası Süreç

Laparoskopik yöntemle ameliyat edilen hastalar, 72 saat içinde hastaneden taburcu edilir, bir hafta sonra günlük aktivitelerine dönebilir. Reflü cerrahisinin başarısı doğru hasta seçimine bağlıdır.”

En Önemli Reflü Nedenleri

1. Obezite/Şişmanlık: Obezite yüzünden karın içi basınç artar, mide içeriği geriye doğru itilir.

2. Yemek borusunun alt valf basıncının düşük olması: Bunun tespiti için her hastaya manometri adı verilen basınç ölçümleri yapılmalı.

3. Yemek borusunun diyaframdan geçtiği bölgede fıtıkların olması: Endoskopi ve radyolojik tetkiklerle anlaşılabilir.

Tarih 20.5.2016 editor@florence.com
Paylaş