Menopoza girildiğinde vücutta östrojen hormonu azaldığından, kemik erimesi olasılığı artar. Ruhsal gerginlik, ateş basması ve vajinal kuruluk gibi menopoz belirtileri de hormon tedavisi ile azaltılabilmekte. Bu dönemde verilen ilaç takviyeleri vücudun ihtiyacı olan hormonları yerine koymak içindir.

Menopoz İçin Hormon TedavisiKİMLERE HORMON ÖNERİLİYOR?

Menopoz östrojen eksikliğiyle ilgili bir durum. Sorun sadece adet görmemekle sınırlı değil. Bazı kadınlar menopoza giriş döneminde ve menopozdan sonraki ilk 2 yılda çok şiddetli şikayetler yaşıyor. Sıcak basması, terleme, uykusuzluk gibi. Bu hastalarda belki birkaç yıl kullanabiliriz. 40 yaşından önce adetlerin kesilmesi, erken menopoz olarak kabul ediliyor. Bu hastalarda hormon kullanmamızı engelleyecek bir durum yoksa mutlaka eksik hormonları yerine koymak isteriz.

MENOPOZDA HANGİ HORMONLAR EKSİLİYOR?

Yumurtalıklarda üretilen östrojen hormonu menopozla biter. Dolayısıyla hormon ilaçlarının hepsi östrojen içermek zorunda. Fakat östrojen tek başına verildiğinde rahim üzerinde bazı olumsuzluklar yaratıyor. Dolayısıyla rahmi olanlarda rahmi korumak adına progesteron hormonu da veririz. Bu nedenle çoğu menopoz ilacı östrojen ve progesteron hormonu içerir. Ameliyatla rahmi alınmış bir kadında hormon tedavisi yapacaksak ilave progesteron vermemize gerek yok, sadece östrojen içeren hormonlar yeterli.

EKSİK HORMONLAR NASIL VERİLİYOR?

Tabletler, yapıştırma şeklinde bantlar, cilde sürülen jeller veya vajinal yoldan fitillerle... En sık cilde yapıştırılan bantlar ve ağızdan alınan haplar kullanılıyor. Hastanın karaciğer ya da safra kesesi problemi varsa daha ziyade bantları tercih ediyoruz.

HORMON NASIL BİR İYİLİK HALİ SAĞLIYOR?

Kadın menopoz öncesi döneme dönüyor. Sıcak basmaları, terlemeleri, sinirli hali ve uyku problemleri gideriliyor.

KANAMA DEVAM EDİYOR MU?

İstersek bazı ilaçlarla devam ediyor. Menopoza girmesine rağmen hormon ilacıyla 2-3 yıl adet görmeye devam ediyor. Adet görmek istemeyenlerde de adet görmeden hormonlan yerine koyabileceğimiz kombinasyon ilaçlanınız var. İki ilaç arasında hiçbir fark yok. Hastanın psikolojik olarak adet görmesi belki kendisini daha rahat hissettirebiliyor. 'Ben artık adet görmek istemiyorum' diyenlerde de diğerini kullanıyoruz.

HORMONLU SPİRALLER ETKİLİ Mİ?

Spiral sadece progesteron hormonu içerdiği için östrojen artı progesteron kombinasyonları kadar etkili değil. Menopozla birlikte vajinada kuruluk, idrar kaçırma problemleri, vajinal enfeksiyonlar, kemik erimesi riski de artıyor. Bu sorunlar için östrojen artı progesteron kombinasyonları çok daha etkili.

HORMON, DOĞURGANLIĞI DEVAM ETTİRİYOR MU?

Hayır, menopoz demek zaten üreme fonksiyonlarının bitmesi demek. Yumurtalıklardaki yumurta bittiği zaman dışarıdan adet görmeyi sağlayacak östrojen versek bile bu hastalar tekrar üreme fonksiyonunu kazanamıyor.

Menopoz İçin Hormon Tedavisi5 YILDAN FAZLA KULLANILMALI

10 yıl önce menopoza giren tüm kadınlara neredeyse zorla hormon tedavisi başlıyorduk. Şimdi seçilmiş hastalara veriyoruz çünkü bazı riskler artıyor. 1 milyon kadın üzerinde yapılan bir çalışmada hormonun 5 yılın üzerinde kullanımında meme kanseri riskinin %29 arttığı gösterilmiş. Bu kadınlarda aynı zamanda kalp, inme ve Alzheimer riski de artmış. Dolayısıyla seçilmiş hastaya kısa süreli vermek lazım. Kısa süreden kasıt 1-2 yıl. Hormon tedavisi 5 yıldan uzun verilmemeli.

HORMON TEDAVİSİ KİMLERDE SAKINCALI?

  • Meme kanseri açısından yüksek risk taşıyan kadınlarda.
  • Geçirilmiş rahim, meme kanseri hastalarında.
  • Endometriyosiz sorunu (çikolata kisti) olanlarda.
  • Kalp damar hastalarında, geçirilmiş inme, damar tıkanıklığı problemi olanlarda.
  • Safra kesesi, karaciğer hastalığı olanlarda (sadece doktor kontrolünde kullanılabilir).

 

POSTA Gazetesi / 4 Aralık 2018

  • Menopoza girildiğinde vücutta östrojen hormonu azaldığından, kemik erimesi olasılığı artar.  Ruhsal gerginlik, ateş basması ve vajinal kuruluk gibi menopoz belirtileri de hormon tedavisi ile azaltılabilmekte. Bu dönemde verilen ilaç takviyeleri vücudun ihtiyacı olan hormonları yerine koymak içindir.
Tarih 4.12.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş