Prof. Dr. Vahit Özmen, doğru beslenmenin meme kanseriyle mücadeledeki etkisine değindi. Ve ekledi: Konserve gıdalardan uzak durun. Meyve, sebze ve balık yiyin...

Meme Kanserinin Nedenleri ve Korunma YöntemleriKadınların korkulu rüyası meme kanseri, her 8 kadından birini tehdit ediyor. Bu hastalığa dikkat çekmek için Ekim ayı, meme kanseri farkındalık ayı olarak kutlanıyor.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Meme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanserinden korunmanın ipuçlannı anlattı.

Tüm kanserlerin oluşumunda, beslenme ana nedenlerin başında geliyor. Bu nedenle sağlıklı ve doğal beslenme önem taşıyor. Kısacası her doğal ürünü, mevsiminde yemek gerekiyor.

Prof. Dr. Vahit Özmen, "Kanserden korunmak için konserve yiyeceklerden uzak durun" uyarısında bulundu.

Doğru besinler tüketmek, kontrolleri ihmal etmemek meme kanserinin önlenmesinde büyük önem taşıyor.

Egzersiz yapın

Beslenme alışkanlıklarının meme kanseri üzerinde doğrudan etkisi bulunuyor. Sürekli hayvansal yağ ve protein tüketen kişilerin meme kanserine yakalanma riski de artıyor. Egzersiz yapmayan, fiziksel aktivitelerde uzak olan kişilerde de meme kanseri daha sık görülüyor.

Ömürden çalıyor

Meme Kanserinin Nedenleri ve Korunma YöntemleriYanlış beslenme alışkanlıklarının bir sonucu olan fazla kilo ve obezite de meme kanserine yakalanma riskini artırıyor. Hatta şişmanlığa bir de menopoz dönemi eklenince meme kanseri riski %30 artıyor. Kısacası şişmanlık, meme kanseri riskini artırmasının yanında bu hastalıktan sonraki hayatta kalma riskini azaltıyor.

Fazla kilolardan dolayısıyla da meme kanserinden korunmanın yolu, hazır gıdaların tüketimini azaltmaktan ve taze meyve-sebze yemekten geçiyor. Hamburger, sandviç gibi fast food tarzı beslenme alışkanlıklarını kesinlikle bırakmak gerekiyor, mevsimine göre bol taze meyve, sebzeler, beyaz et (balık ve tavuk) tüketilmesi, alkol ve sigara kullanılmaması öneriliyor.

Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanserinden korunmanın ipuçlarını sıraladı:

KİLO VERİN: Menopozda östrojen hormonu azalıyor. Vücutta yağ dokusunun artması, kilo aldırıyor. Bu kilolar da kanser riskini artırıyor.

ANNE OLUN: Kadınların 30 yaşından önce doğum yapmaları meme kanseri riskini azaltıyor.

EMZİRİN: Emzirmek, meme kanseri riskini azaltıyor.

KENDİNİZİ MUAYENE EDİN: Meme kanserinde erken teşhis önem taşıyor. Kadınların kendilerini muayene etmesi gerekiyor.


TAKVİM Gazetesi / 18 Ekim 2018

  • Prof. Dr. Vahit Özmen, doğru beslenmenin meme kanseriyle mücadeledeki etkisine değindi. Ve ekledi: Konserve gıdalardan uzak durun. Meyve, sebze ve balık yiyin...
Tarih 18.10.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş