Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rıfat Rasier anlattı: Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi göz kusurları lazer tedavisiyle birkaç dakikada düzeltilebiliyor. Lazer, genellikle göz numaralarının ilerlemesinin durduğu 20 yaşından sonra uygulanıyor.

KİMLERE uygulanır?

Excimer lazer ile miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurları düzeltilir. Bu yöntemle kornea dediğimiz gözün en dışındaki saydam tabakanın üzerindeki bazı lekeler ve izler de yok edilebilir.

Lazerde UYGULANAN YÖNTEMLER nelerdir?

Lasik bütün dünyada miyop ve hipermetrop ameliyatları için altın standart olmuş bir yöntem. Gözün kornea tabakasından 'mikrokeraton' adı verilen bir bıçakla kapak kaldırılır, içerisine lazer uygulanır ve kapak yerine oturtulur. Son yıllarda lasik cerrahisinde korneadan kapak kaldırmak için de femtosecond lazerler başarıyla uygulanıyor. Femto saniye lazerler, kornea tabakasında küçücük gaz kabarcıkları yaratarak kapakçığı bıçaksız bir şekilde kaldırılıyor.

Hangi ANESTEZİ YÖNTEMİ kullanılıyor

Damla anestezisi... Gözün en dışında bulunan ve kornea dediğimiz şeffaf kısım uyuşturulur. Uyuşturma için 1-2 damla ilaç yeterli. Böylece hastanın tedavi sırasında ağrı çekmesi önlenir.

İşlem NE KADAR SÜRÜYOR?

Her bir göz için 2-3 dakika sürüyor. Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmiyor. İşlemden sonra hasta kontrolden geçirilerek gözü açık olarak evine gönderiliyor. Lazer sonrası kişi gözlerine darbe almamaya, gözlerini ovuşturmamaya, belli bir süre su değdirmemeye ve ilaçlarını düzenli kullanmaya dikkat etmeli.

Operasyondan sonra AĞRI OLUYOR MU?

İşlem sırasında olmuyor. Tedaviden sonra hastada 5-6 saat kadar bulanık görme, batma, gözde sulanma ve hafif derecede ağrı olabiliyor.

Lezer, ileride BAŞKA AMELİYATA ENGEL Mİ?

Lazer operasyonları dünyada 20 yıldan fazla süredir yapılıyor ve bu hastaların hepsi gözle ilişkili diğer ameliyatlarını rahatlıkla olabiliyor.

Numara GERİ DÖNER Mİ?

Hipermetrop olanlarda geri dönme riski miyoplara göre daha fazla. Yaşı daha düşük olan kişilerde geri dönme olasılığı yine daha fazla. Fakat geri dönme durumu nadirdir.

KİMLER lazere UYGUN DEĞİL

  • Gebeler,
  • Kuru göz ve kornea şekil bozukluğu olanlar,
  • Korneası ince olanlar
  • Aktif iltihabi göz hastalığı geçirenler,
  • Diyabet, romatizmal bağ dokusu hastalıkları gibi iyileşme ve bağışıklık sistemi hastalığı olanlar.
  • 20 yaşından küçükler (göz gelişiminin tamamlaması ve göz numaralarının ilerlemesinin durması beklenir).

KAÇ DERECEYE kadar uygulanabilir?

Lazer tedavisi için hastanın gözünün kaç derecede olduğundan ziyade göz yapısının uygunluğu çok daha önem taşır. Bunun için kornea kalınlığı en önemli kriterlerden biridir. Gözün durumu uygun olduktan sonra lazer prosedürü zor bir işlem değil.

Aynı anda HEM YAKINI HEM UZAĞI GÖREMEYENLERE de yapılabilir mi?

Bu durumda kişi, yakın-uzak hangi konuda gözlüğü bırakmak istediğine emin olmalı. Hem uzak hem yakın gözlüğü bırakmak için birtakım lazerler var. Fakat bu lazer tiplerinde uzak veya yakın görmede kişiyi çok etkilemeyecek seviyede azalmalar oluşur. Bu azalma kişinin günlük aktivitelerini etkilemese de hastaların bu durumu bilmesi gerekir.

 

POSTA Gazetesi   /   5 Mayıs 2017

  • Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rıfat Rasier anlattı: Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi göz kusurları lazer tedavisiyle birkaç dakikada düzeltilebiliyor.  Lazer, genellikle göz numaralarının ilerlemesinin durduğu 20 yaşından sonra uygulanıyor.
Tarih 5.5.2017 editor@florence.com
Paylaş