KOAH, soluduğumuz havayı akciğerlerin içinde dağıtan bronşların giderek tıkanması ve hava keseciklerinin tahribatı ile oluşan müzmin bir hastalıktır.

Bronşların tıkanması yani Kronik Bronşit ve hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanması yani Amfizem terimleri halk arasında KOAH hastalığını anlatmak için kullanılır.

KOAH’ ın oluşmasında en önemli etken sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı dışında mesleki ve çevresel yoğun toz maruziyetleri de KOAH gelişimine neden olabilir. Maden işçiliği, taş ocaklarında çalışma mesleksel etkilere, özellikle köylerde ev içinde ısınma için tezek yakılması ve hava kirliliği çevresel etkilere örnek verilebilir.

Kronik Obstruktif Akciğer HastalığıKOAH, genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar, hastaların çoğu halen sigara içen veya uzun süre sigara içtikten sonra bırakmış kişilerdir. KOAH sıklıkla yirmi yıl günde bir paket sigara tüketimi sonrasında belirti vermeye başlar. Hastalığın ilk dönemlerinde genellikle sabahları görülen öksürük ve balgam çıkarma şikayetleri vardır.

Önceleri nefes darlığı hızlı yürüme, merdiven çıkma, koşma gibi eforlar esnasında ortaya çıkarken, hastalık ilerledikçe istirahatte dahi nefes darlığı görülmeye başlar. Genellikle 50’li yaşlara doğru öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetleri hızla artmaya başlar. Bu şikayetler kış aylarında, hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde ve gribal enfeksiyonlar ile çok artarlar. Hastalığın en belirgin özelliği, şikayetlerin yavaş yavaş ama sürekli ilerleyerek kötüleşmesidir.

KOAH’ın ileri dönemlerinde kanda ve organlarda oksijen miktarının önemli oranda azalması ile, şiddetli baş ağrısı, çarpıntı, unutkanlık, aşırı sinirlilik, şiddetli halsizlik, zayıflama, karında şişlik ve hazımsızlık, parmak uçlarında morarma, ayaklarda şişme ve kalp yetmezliği gibi daha fazla rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

KOAH ile en çok karıştırılan hastalık Astım’dır. Astım genellikle daha erken yaşlarda hatta çocukluk döneminde başlar. Astımlı hastalara allerji, saman nezlesi ve/veya egzema eşlik edebilir. Astımda şikayetler günden güne veya mevsim geçişlerinde değişkenlik gösterir.

KOAH tanısı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı muayenesi ve bronşlardaki daralmanın şiddetini ölçen “Solunum Fonksiyon Testi” ile konur. İlk tanı aşamasında çekilecek Düşük Doz Akciğer Tomografisi ile akciğerlerdeki hava keseciklerinin harabiyeti hakkında detaylı bilgi edinilir. KOAH tanısı konulduğu anda tedavinin ilk aşaması, mutlaka sigaranın bırakılmasıdır. Tanı sonrası sigaraya devam edilmesi hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. KOAH tedavisinde, ilaçların düzenli kullanılması, hastaların mutlaka grip aşısı ve zatürre aşısı yaptırmaları gereklidir.

koahÖzellikle orta-ağır KOAH’lı hastalarda, solunum kaslarını güçlendiren, nefes darlığını azaltan ve egzersiz kapasitesini arttıran Pulmoner Rehabilitasyon planlanmalıdır.

Son yıllarda ağır KOAH’lı hastalara “Bronkoskopik Valf Uygulaması” da uluslararası rehberlerde önerilmektedir. Bu yöntemle, amfizemin belirgin olduğu akciğer kısmına valfler bronkoskopi ile yerleştirilir. Sedasyon verilerek yapılan bu işlem esnasında hastalar herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bronşlara yerleştirilen valfler tek yönlü çalışarak, hedef akciğer bölümündeki sıkışmış hava miktarını azaltırlar. Bu sayede hastaların şikayetleri kısa bir sürede azalmaya başlar. Endobronşiyal valf tedavisi gerekli olduğu takdirde tedavinin herhangi aşamasında geri dönülebilir bir tedavidir. Gerek görüldüğünde valfler kolaylıkla yerinden çıkartılabilir.

Sonuç olarak KOAH, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Tarih 19.11.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş