Bilimsel adı ''sağ anterolateral torakotomi'' olan ve koltukaltından 5 veya 6 santimlik kesi ile kas ve kemik kesmeden ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan kalp kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır.

Bilimsel adı ''sağ anterolateral torakotomi'' olan ve koltukaltından 5 veya 6 santimlik kesi ile kas ve kemik kesmeden ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan kalp kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır.

Koltukaltı ameliyatları tercih edilmeli mi? Koltuk altından kalp kapağı ameliyatı ne demektir?

Bilimsel adı ''sağ anterolateral torakotomi'' olan ve koltukaltından 5 veya 6 santimlik kesi ile kas ve kemik kesmeden ve  vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan kalp kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır. Önden yapılan ameliyat ile koltuk altından yapılan ameliyat arasındaki tek fark giriş yeridir. İçeride yapılan işlem standart kalp ameliyatıdır. Ayrıca; bu yöntemle kalp ameliyatları göğüs ön kemiği ortalama 26-30 santim kesilip, açılmadan yapılmış olur. Hiçbir kemiğiniz kesilmemiş olur.

Hangi kalp sorunlarında, koltuk altından ameliyatı tercih edilir?

1997 yılından beri; ADS (kalp deliği kapatılması), mitral kapak değişimi ve tamiri, triküspit kapak tamiri ve  Aort kapak değişimi , tamirinde bu yaklaşımı kullanıyoruz. Ayrıca; koroner bypass ameliyatlarında da benzer estetik yöntemler  mevcuttur.

Avantajları nelerdir?


•    Kanama riski azdır.
•    Enfeksiyon riski düşüktür.
•    İyileşme süresi çok daha hızlıdır.
•    Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez.
•    Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir.
•    Cinsel ve sosyal problem yaratmaz.
•    Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir.
•    Ameliyat sonrası hasta göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir.
•    Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir.
•    Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir.

 Kimlere uygulanır?

Genç hastalar için ,Özellikle şişman,şeker hastalığı ,kalp yetmezliği gibi risk faktörleri olanlarda  ideal bir yöntemdir.Yaşlı hastalarda da mitral ve triküspit kapaklar için kolaylıkla yapılır fakat 75-80 yaş üstü, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve daha önceden sağ göğüsten akciğer ameliyatı geçirmiş hastalarda  tercih edilmez.   Bu grup hastalarda özellikle aort kapak değişimlerinde yine estetik ve az hasarlı olması açısından önden küçük bir pencere açılması  tercih edilir.

Çocuklara, bebeklere de bu yöntem uygulanabilir mi?

Bu yöntem ilk olarak kalp delikleri için Japon bilim adamları tarafından çocuklarda uygulanarak başladı. Yani çocuklarda ve bebeklerde kalp delikleri gibi bazı kalp ameliyatlarında uygulanabilir.

En az diğer yöntemler kadar güvenilir midir ve riski nedir?

Yüzde yüz güvenilir.. Önden ve yandan ameliyatın riskleri aynıdır. Ameliyat yapılamaz bir durum olduğunda cerrah anında alanı büyütür ve normal giriş yöntemine geçer. Bu nedenle giriş yöntemi yapılan ameliyatın riskini arttırmaz.Kalp ameliyatında risk ameliyatın  gecikmesi ve  kalp gücü ile ilişkilidir.

İkinci kere yapılan kalp ameliyatlarında hangi yöntem daha risksiz?

Önden açılmış hastanın ikinci kere önden açılması risklidir ama yandan açılması daha az risklidir. Yani, ikinci ve üçüncü kalp ameliyatları için en ideal yöntem ameliyatın koltuk altından yapılmasıdır.

Yurtdışında da geçerliliği olan bir yöntem mi?

1990 yılından günümüze Dünyanın her ülkesinde ve ülkemizde  uygulanmaktadır. Yapılan hastalar ulusal ve uluslar arası  bilimsel dergilerde ve kongrelerde kabul görmüştür. Her ülkede bu konuda yıllarca çalışmış,yaptığı hastaları bilimsel makalelerde ve kongrelerde tanıtmış minimal invasiv giriş yöntemiyle uğraşan cerrahlar mevcuttur.Ayrıca Uluslararası Minimal İnvaziv Cerrahi Derneği her yıl eğitim kursları vermektedir ve ülkemizden bu kurslara giderek eğitim alan cerrahlarda mevcuttur.


  • Bilimsel adı ''sağ anterolateral torakotomi'' olan ve koltukaltından 5 veya 6 santimlik kesi ile kas ve kemik kesmeden ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan kalp kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır.
Tarih 19.9.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş