Prof. Dr. Işık Akgün, hasarlı kıkırdaklara uygulanan kök hücre tedavisi hakkında bilgi verdi...

Dizlerdeki kıkırdak NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Öncelikle sorunun başlangıcını tespit etmek gerekir. Gençlerde spor yaralanmalarıyla olan kıkırdak sorunlarında hemen müracaat edilirse hastalığın derecesine göre tedavi yöntemlerimiz var. 

NEDİR bunlar?

1. ve 2. derece kıkırdak problemleri: Bu kişilerde özellikle diz üstündeki adaleleri kuvvetlendirmek gerekir. Biz onlara bu egzersizleri gösteriyoruz. Ayrıca yaptıkları sporu düzenliyoruz. Çünkü tekrarlayım travmalardan kaçacak şekilde sporlarına devam etmeleri, aynı travmaları bir daha yaşamamaları gerekiyor. 

Kıkırdakta püsküllerime, çatlamalar varsa: Ağızdan ilaçlar veya diz içine yapılan enjeksiyon tedavileri veriliyor. Bu amaçla kollajen ve kıkırdak koruyucu (glükozamin) ilaçlar kullanılıyor. Enjeksiyonlardan biri de hyaluronik asittir. Bunlarla ilgili yüzlerce, binlerce çalışmada var ve etkinlikleri gösterilmiş. Tabii bu etkiler çok uzun dönemli midir? Hayır. Bazen 6 ay bazen 1 sene... Bazı hastalarda 2 sene... Ama bu enjeksiyonları yenileyebilirsiniz. Son zamanlarda uyguladığımız bir diğer tedavi PRP'dir. 

Kök hücreyle YENİ KIKIRDAK YAPILABİLİYOR MU? 

Gençlerde spor yaralanmaları, travmalara bağlı kıkırdak hasarlarında mümkün. Diyelim ki hastanın dizi döndü, çapraz bağı yırtıldı, kıkırdağı koptu ve orada kıkırdak yok. 4 santimetre kare kemik çıkmış. Bunlarda yaptığımız olay şu: Bu kişilere biyopsi yapıyoruz. Ya hastanın yağından, ya kemik iliğinden veya dizlerinin içindeki sinovyum denen yapıdan bir miktar parça alıp laboratuvara gönderiyoruz. Bu parçalardan mezenkimal kök hücreleri ayrıştırlıyor. İhtiyaç oranında hücre üretiliyor. Örneğin '6 santimetrekare ise 50 milyon hücreye ihtiyacımız var' diyoruz. Onlar bu hücreleri üretiyorlar. Sonra bu hücreleri özel bir zarın I üzerine ekiyorlar. Yaklaşık 3-4 haftalık bir laboratuvar sürecinden sonra bu zar bize geliyor. Hastayı ameliyat edip eklemi açıyoruz. Ne kadar kıkırdak hasarı varsa onun şablonunu çıkarıyoruz. Sonra bize gelen zardan kesip oraya yapıştırıyoruz. Böylece orada yeni bir kıkırdak oluşumu sağlıyoruz, işlem ameliyathanede 45 dakika sürüyor. Gerçekten çok faydalı oluyor. Belki şu anda orada tam orijinal kıkırdak yapamıyoruz. Orijinale benzer kıkırdak yapıyoruz. Ama çok yakın bir gelecekte orijinal kıkırdağı yapar hale geleceğiz. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. 

EĞİLİP yer silmeyin! 

Evdeki yer temizliği ev hanımlarının en dikkatsiz oldukları pozisyonlardır, özellikle yerleri süpürürken babaannelerimizin süpürgeleri olan çalı süpürgelerinin kullanılması çok tehlikeli. Daha çok uzun saplı ve pozisyonunuzu dik tutacak süpürgeleri tercih edin. Yere eğilip dizleri yere koyarak yer silmenin de dizler açısından son derece sakıncalı olduğunu unutmayın.

 

POSTA Gazetesi   /   19 Aralık 2017

  • Prof. Dr. Işık Akgün, hasarlı kıkırdaklara uygulanan kök hücre tedavisi hakkında bilgi verdi...
Tarih 19.11.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler