Embriyoskop, PGT ve yumurta dondurma çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde başarı şansını artırıyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal bu yöntemlerin hangi durumlarda ve kimlere uygulandığını anlattı..

EMBRİYOSKOP nedir?

Son yıllarda uygulanan bir yöntem. Mikroenjeksiyon ile yumurtaya sperm enjekte edildikten sonra embriyolar inkübatör denen dolaplara yerleştirilir. Embriyoskop yumurtaları bu dolaplardan çıkarmadan dakika dakika izleme imkanı veren bir cihazdır. Embriyolar gelişmelerini değerlendirmek üzere dış ortama sık sık çıkarılmadığı için en az riskle uygun ortamda kalabiliyor. Gelişim hızlan sürekli izlenen embriyoların bilgisayarda kaydedilen görüntüleri uzman ekip tarafından izleniyor ve en iyi performansı gösteren bulunuyor. Bu da tüp bebek başarısını artırıyor.

PGT YÖNTEMİ kimlere yapılır?

PGT yöntemi yani Preimplantasyon Genetik Tanı, daha önce genetik hastalıklar nedeniyle çocuklarını kaybetmiş, düşük yapmış birçok ailenin çocuk sahibi olmasına olanak sağlıyor. Bu teknikte, deneyimli bir embriyolog tarafından embriyoya zarar vermeden biyopsi yapılıyor. Böylece DNA dizilimleri bilinen genetik hastalıkların tanısı yapılabiliyor. Özellikle akraba evlilikleri ile artan oranda karşımıza çıkabilen kistik fibrozis, hemofili, talasemi, Sickle celi anemi, Myotonic distrofi, Gaucher, Tay sachs gibi tek gen hastalıklarının tanısı koyulabiliyor. Sonuçta genetik olarak en kaliteli olan embriyo seçilerek rahime yerleştiriliyor. İleri yaştaki kadınlar söz konusu olduğunda ise embriyonun normal görünümlü olmasına rağmen, artmış kromozom anomali oranlan saptandığı biliniyor. Bu olgularda da PGT yapılması gebelik oranlarını artırabiliyor.

EMBRİYO DONDURMAK ne sağlıyor?

Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi yapıldıktan sonra geride kalan kaliteli embriyolar, ailenin de izni alındıktan sonra ileriki uygulamalarda kullanılmak üzere dondurularak saklanabiliyor. Embriyolar yeni dondurma metodu vitrifikasyon ile hızlı şekilde dondurularak saklanıyor. Bu yöntemle dondurulan embriyolar çok sağlıklı şekilde çözünüp gelecekte iyi gebelik oranları elde ediliyor. Tüp bebek programına girmiş ve folikül gelişimi için yumurtalık uyarıcı ilaçlar kullanan hastalarda bazen yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimülasyon sendromu) durumu gelişiyor. Bu durumda embriyo transferi yapmak sorunu daha da ağırlaştırabiliyor. Bu nedenle embriyolar dondurularak saklanıyor ve başka bir adet döneminde, ortalama 2 ay sonra hastanın klinik durumu düzelince transfer yapılabiliyor. Dondurulmuş embriyoların kullanıldığı durumlarda yumurtalık uyarıcı ilaç kullanımı ve yumurta toplanması işlemleri gerekmediğinden işlemin maddi ve manevi yükü de azalıyor. Bu transferde hasta sadece rahim içi zarını hazırlayan östrojen içeren tabletler alıyor veya yapıştırma bantlan uygulanıyor. Rahim içi zan uygun kalınlığa ve ortama ulaştığında embriyolar çözülerek transfer ediliyor. Bu arada yumurta saklanması onkolojik tedavilerden önce de saklanabilir.

Hangi hastalar YUMURTA DONDURABİLİR?

Genç yaşlarda ve özellikle ailesini tamamlamamış veya çocuk sahibi olmamış bir kadın ya da erkeğin üreme hücreleri onkoloji tedavisi sırasında zarar görüyor. Dolayısıyla daha sonra kendi üreme hücreleri ile çocuk sahibi olma şansı kalmayabiliyor. Uygun hastalarda yumurta hücresi ve embriyo donduruluyor. Tedavisi tamamlanan ve onkoloji uzmanı tarafından gebelik izni verilen hastalara da embriyo transferleri yapılıyor. Bazı olgularda ise hastanın daha çabuk kemoterapiye başlayabilmesi için laparoskopi ile yumurtalık dokusu alınarak donduruluyor.

Dondurulmuş yumurta BEBEĞİN SAĞLIĞINI etkiliyor mu?

Dondurulmuş embriyolar ile taze embriyolar kıyaslandığında anomali riskinde artış görülmüyor. Son yıllarda dünyada ve özellikle Amerika'daki bazı klinikler yumurta toplanan ayda transfer etmek yerine tüm embriyoları donduruyor. Bu merkezler embriyoları 1-2 ay sonra transfer etmeyi tercih ediyor.

Yumurtalar NE ZAMAN toplanıyor?

Yumurtaların içinde bulunduğu kesecik 17 milimetreye ulaştığı zaman olgunlaşma iğnesi veriyoruz. 36 saat sonra yumurtaların hemen hemen hepsinin olgunlaştığını görüp toplama işlemi yapıyoruz. Bu sırada ilaçlarla hafif bir uyku hali yaratılıyor.

Transfer NE ZAMAN YAPILIYOR?

Yumurtalar toplandıktan sonra 2 -5 gün arasında yapılıyor. Transferde döllenen yumurtalar çok ince bir boru aracılığıyla anne adayının rahmine yerleştiriliyor. Kansız, ağrısız, streil bir işlemdir. Yaklaşık 11 gün sonra kanda gebelik testi yapıyoruz.

TÜP BEBEK UYGULAMASININ en önemli aşaması nedir?

Her aşaması önemli. Yumurtalıkların uyarılması da tecrübe, dikkat istiyor. Detaylar çok önemli. Örneğin yumurtaların içinde bulunduğu keseciklerin çok büyümesine izin verilmemeli ya da kesecikleri çok küçükken toplamamak gerekiyor. Yumurta toplanması cerrahi bir teknik, çok titizlikle yapılmalı. Çünkü hayat kaybıyla sonuçlanan girişimler bile var. Laboratuvar koşulları, embriyoloğun yeteneği çok önemli. Transfer işleminde kullanılan kataterin kalitesi bile tüp bebek başarısında önemli.

TÜP BEBEK tedavisinde kullanılan ilaçların GEBELİĞE ETKİSİ VAR MI?

Hayır. İlaçların gebelik başarı oranına, anne adayının ya da bebeğin sağlığına hiçbir olumsuz etkisi yok.

İlaçlar KİLO ALDIRIYOR MU?

Yumurtalıklar uyarıldığı için anne adayı tedavi ayında bir miktar kilo alır ve daha sinirli olur. Şişkinlik de görülebilir. Ama tedavi tamamlanır tamamlanmaz bu sorunlar ortadan kalkar. Zaten ilaçlar 24 saat içinde vücuttan atılır.


POSTA Gazetesi    /    27 Aralık 2017

  • Embriyoskop, PGT ve yumurta dondurma çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde başarı şansını artırıyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal bu yöntemlerin hangi durumlarda ve kimlere uygulandığını anlattı..
Tarih 20.12.2017 editor@florence.com
Paylaş