Uzm. Dr. Zahide ERİŞ ERKEN, sağlıklı bir cilt için doğru kremler kullanılması gerektiğini vurgulayarak açıklamada bulundu...

Doğru olanı kullanıyor muyuz?

Cildimiz yaşlandıkça kırışıklıklar oluşmaya başlar. Peki bu oluşumu geri döndürebilmek mümkün mü? Marketler, eczaneler ve internette birçok kırışıklık önleyici krem ve losyonlar, güneş koruyucu ürünler satılmaktadır.

Bunlar gerçekten işe yarıyor mu?

Bu ürünler ilaç kategorisinde olmadıktan için reçetesiz satılırlar. Etkileri sınırlıdır. Etkinlikleri tamamen ürünlerdeki İçeriklere ve ne kadar kullanıldığına bağlıdır.

Kırışıklık önleyici kremlerde yaygın bulunan ve etkileri olabilen içerikler nelerdir?

Retinol: A vitamini türevidir, kırışıklık önleyici kremlerde yaygın kullanılır. Serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar içerisinde sayılır. Serbest radikaller deri hücrelerine zarar vererek kırışıklıklara neden olur

Hyaluronik asit: Cildi nemlendirir ve kırışıklıkların altındaki dokunun toparlanmasına yardımcı olur.

C vitamini: Başka bir antioksidandır. Cildi güneş hasarından korur. Kremleri de hava ve güneş ışığından koruduğundan yaygın kullanılırlar.

Hidroksi asitler: Peeling yapma özelliğine sahiptirler. Eski, ölü deriyi soyarak, yeni ve parlak deri oluşumunu tetiklerler.

Peptidler: Yara iyileşmesine katkıda bulunurlar ve kollajen dediğimiz yapıtaşı olan proteinlerin üretimini artırırlar.

Koenzim Q10: Göz çevresindeki hafif kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Deriyi güneş hasarından korur.

Çay ekstreleri: Siyah, yeşil, oolong çayı (kamelya çiçeğinden elde edilir) antioksidanlar içerir ve iltihap önleyici özellikleri vardır. Yeşil çay ekstreleri bu kremlerde yaygın kullanılır.

Üzüm çekirdeği ekstreleri: Antioksidan, iltihap önleyici ve yara yileştirici özelliğe sahiptirler.

Niaslnamid: B 3 vitamini ile ilişkili antioksidandır. Cildin su kaybını azaltır ve cildin elastik özelliğini geliştirmeye yarar.


YENİ ÇAĞRI Gazetesi / 5 Ocak 2018

  • Uzm. Dr. Zahide ERİŞ ERKEN, sağlıklı bir cilt için doğru kremler kullanılması gerektiğini vurgulayarak açıklamada bulundu...
Tarih 5.1.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler