Şişli Florence Nightingale Hastanesinden, Beslenme ve Diyet uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan anlattı;

Diyet yapıyorsanız beslenmenizden dondurmayı tamamen çıkarmak zorunda değilsiniz. Özellikle sade, meyveli dondurmalar tercih edilebilir. Üzerine karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıkları eklendiğinde dondurmanın kalorisi değişkenlik gösterir. Eşdeğerlere dikkat edilerek tüketilen dondurma bireylere 'sıkı diyet yapma duygusu' ve 'yasak besin hissi' yaratmayacağı için daha rahat ve keyifli diyet yapmalarını sağlar.

Çok besleyici

Dondurmanın besin değerlerine gelince... Protein, yağ ve karbonhidratın yanı sıra kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller ve A, B, C, D, E vitaminleri + içerir. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun yüzde 99'u kemikler ve dişlerimizde yer alır. Günlük olarak yeterli kalsiyum alınmadığında ise stoklarımızdan kullanılır. Dondurma, süt ve yoğurt gibi, süt ve süt ürünlerinden alınan kalsiyum osteoporoz riskini azaltır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Kayan Tapan Etiketleri okuyun Dondurma alırken etiket bilgilerini mutlaka okuyun. Kalori, yağ ve besin değerlerini öğrenin. 3 top sade dondurma 1 dilim ekmek, 1 su bardağı süt, 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. Meyveli ve sütlü olanlar genelde daha düşük yağa sahiptirler. Bu sebeple diyetteki bireyler tercih etmelidir. Eşdeğerler çıkarılarak haftada 1 kere rahatlıkla dondurma tüketebilirsiniz.

Dondurmada hijyene dikkat!

Dondurma seçiminde hijyenik şartlarda üretilmiş olması çok önemlidir. Sütün içerisinde mikroorganizmalar rahatlıkla üreyebilir. Bu nedenle dondurmaların mutlaka pastörize sütten yapılmış olması gerekir. Doğru hijyenik koşullarda üretilmemiş veya uygun koşullarda saklanmamış dondurmalarda 'Salmonella' riski bulunur. Paketlenmiş ve etiketlenmiş dondurmaları tercih edin. Dışarıda açıkta satılan dondurmaların güvenilir marka olmasına ve saklama koşullarına dikkat edin. Soğutucuların, yeterli soğuklukta çalışıyor olması, temizliği de çok önemlidir.

Gıda kodeksine uygun katkı maddesi ve renk vericilerin kullanılması gerekir. Paketleme de önemli Dondurmaların doğru paketlendirilmesi, hazır pakette satılanların çözünüp tekrar dondurulmamış olması gerekir. Paketlerin ıslanmış olması veya dıştan bakıldığında çökük olması dondurmanın ısı değişikliği yaşamış olduğu anlamına gelebilir. Mutlaka soğutucunun gerekli koşullarda çalışıp çalışmadığı değerlendirilmelidir.


Posta Gazetesi  I  12.11.2016

  •   Şişli Florence Nightingale Hastanesinden, Beslenme ve Diyet uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan anlattı;
Tarih 12.11.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler