Hareketsiz yaşam, hazır gıdalarla beslenme derken kilolar bir bir vücuda ekleniyor.

Şişmanlık sorunu kalori miktarından çok, yediğimiz besinin cinsi ile ilgili olduğu biliniyor diyen İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden, Uzm. Dr. Özgür Şamilgil zayıflatan besinleri adım adım sıralıyor...


SİRKE: Salataya lezzet vermek için kalorisiz bir seçenek arıyorsanız sirke çok uygun bir seçenek. Üstelik kısıtlı da olsa bazı araştırmalar yağ yakmayı kolaylaştırdığını düşündürüyor.

SİYAH ÇİKOLATA: Yağ yakmayı kolaylaştırıyor. Tuza, şekere, yağa karşı iştahı azaltıyor. Kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyona karşı koruyucu etki gösteriyor.

SİYAH FASULYE: Protein ve lif içeriği yüksek olduğundan yavaş sindiriliyor ve uzun süre tok tutuyor.

AVOKADO: Bu tropik meyve içerdiği faydalı yağ, protein ve yüksek lif oranı sayesinde hem lezzetli hem de doyurucu kilo almayı engelleyici besinler arasında gösteriliyor.

YULAF: Bol miktarda lif ve sağlıklı karbonhidrat (şeker) içerdiğinden kahvaltıda tüketilmesi yağ yakılmasını kolaylaştırıyor.

YOĞURT: Birçok çalışma yoğurt tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu, protein içeriği sayesinde tok tutucu olduğunu gösteriyor.

GREYFURT: Her yemekten önce yenen yarım greyfurtun kilo verdirdiğini gösteren araştırmalar var.

KURUYEMİŞ: Kavrulmamış ham haliyle tüketildiklerinde doyurucu özellikleri, içerdikleri faydalı yağ asitleri ve yüksek antioksidan özellikleri insülin direncinin kırılmasına ve yağ yakılmasına yardımcı oluyor.

YUMURTA : Bir çalışmaya göre simit yerine yumurta yiyen kadınların iki kat daha fazla kilo verebildikleri bildiriliyor. Tok tutucu enerji verici özelliğiyle halsizliği engelliyor,

KEÇİ PEYNİRİ: Yeşillikle beslenen keçilerden elde edilen peynirin içerdiği yağ asidinin tok tutucu ve kilo verdirici özelliği vardır.

ELMA: Özellikle kabuğundaki lif miktarının fazla olması sayesinde, biraz da tam olgunlaşmamış haliyle tüketildiğinde daha az yemek yeme ihtiyacı duyuluyor. Uzun süre çiğneyerek yenilen besinler daha çok kilo verdiriyor.

Tarih 21.9.2016 editor@florence.com
Paylaş