Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam, fazla kiloları beraberinde getiriyor.Çocukların ellerinden düşürmediği cips ve çikolata, yetişkinlerin tükettiği fast food yiyecekler bu hastalığın temel nedenlerini oluşturuyor.Genel Cerrahi/Meme Cerrahisi/Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Köksal Bilgen, obeziteyle ilgili bilinmesi gerekenleri Takvim okuyucuları için açıklıyor:

Türkiye Zirvede

Geleneksel mutfağından uzaklaşan ülkemizde de fazla kilo yani obezite rahatsızlığı sık görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2018 verilerine göre Türkiye, obezite rahatsızlığında Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. Dünyada ise 27. sırada bulunuyor. Sağlık Bakanlığı'nca yapılan araştırmaya göre obezite ülkemizde en çok kadınlarda görülüyor. Türkiye'de dünya ortalamasının 5 katı kadar ekmek tüketiliyor. Türk insanı gıda ihtiyacının yarısını ekmekten karşılıyor. Türkiye'de tüketilen ekmeklerin çoğunda ruşeym ve kepeği alınmış buğday unu kullanılmıyor. Ayrıca ekmekte sağlığa zararlı katkı maddeleri ekleniyor. Şişmanlığın ilk nedenini, yanlış beslenme alışkanlıkları oluşturuyor. Fast food yiyeceklerin çok tüketilmesi, günlük su tüketiminin az olması, su yerine yüksek enerjili içeceklerin tercih edilmesi kısa sürede kiloları katlıyor. Kozmetik ve sosyal hayatı etkileyen bir sağlık sorunu olmanın dışında obezite; tip 2 diyabet, hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları ve uyku apnesi sendromu gibi hastalıkları neden olabiliyor. Obezite erkeklerde kolon kanseri, kadınlarda ise meme kanseri riskini arttırıyor. 

Nasıl Tedavi Edilmeli?

Günümüzde obezite ameliyatı furyası yaşanıyor. Ancak obeziteden kurtulmak için ilk önce hastanın yaşam tarzını değiştirmesi gerekiyor. Kişinin yaşı, boyu, kilosu ve mevcut hastalıklarına uygun diyetler yapılması, obezite tedavisinde önem taşıyor. Fiziksel aktivitelerin arttırılması, tedaviyi destekliyor. Tüm bunların sonunda hasta hala kilo veremiyorsa ve tansiyon, diyabet ve kolesterol gibi hastalıklardan dolayı hastanın yaşam kalitesi düşüyorsa en son çare olarak ameliyat uygulanıyor.

Boy ve Kilonuzun Oranı Önemli

Obezitenin belirlenmesinde vücudun kitle endeksinin hesaplanması gerekiyor. Vücut kitle indeksi, vücut kilosunun boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle ölçülüyor. Dünya Sağlık Örgütü, kitle indeksinin referans aralığına göre obeziteyi şöyle sınıflandırıyor:

18.5 ve altı:Az kilolu

18.5-24.9: Normal kilolu

25.0-29.9:Fazla kilolu

30.0-34.9:Birinci derece obez

35-39.9: İkinci derece obez

40.5 ve üstü: Üçüncü derece morbid obez (ciddi)

50 ve üstü:Süper obez

  • Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam, fazla kiloları beraberinde getiriyor.Çocukların ellerinden düşürmediği cips ve çikolata, yetişkinlerin tükettiği fast food yiyecekler bu hastalığın temel nedenlerini oluşturuyor.Genel Cerrahi/Meme Cerrahisi/Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Köksal Bilgen, obeziteyle ilgili bilinmesi gerekenleri Takvim okuyucuları için açıklıyor:
Tarih 31.5.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler