Çocuklarda, yetişkinlerde, özellikle yenidoğanlarda görülen ve Keratin Kistleri olarak bilinen Milia hakkında merak edilenleri Dermatoloji kliniğinden Uzm. Dr. Zahide Eriş Eken anlattı...

Milia nedir?

Keratin Kistleri (Milia) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Milia genellikle 3 mm'den küçük yüzeysel keratin kistleridir. Bir tane olduğunda milium tanımı kullanılır. Çok sayıda olan kistlere milia ismi verilir. Milia keratinin cilt yüzeyinde sıkışması ile oluşur. Tüm yaş gruplarında görülebilir. Fakat yenidoğanlarda sık görülmektedir. Milia küçük beyaz veya sarı renkli kubbe şeklinde kabarıklıklardır. Genellikle kaşıntılı ve ağrılı değildir. Sürtünmeye bağlı irrite olursa kızarıklık ve kaşıntı olabilir. Tipik olarak yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında ve yanaklarda görülür. Nadiren genital bölge gibi vücudun diğer bölgelerinde görülebilir. Yanlışlıkla infantil akne tanısı alabilir.

Milia nedenleri nelerdir?

Yenidoğan ve erişkinlerde sebepler farklıdır. Yenidoğanda sebep belli değildir, infantil akne ile karışmasına rağmen infantil akne doğumdan sonra 2-4 hafta içinde oluşmaz. Erişkinde ve büyük çocuklarda milia travmaya bağlı gelişen bazı durumlarda olur. Bu durumlar; bül yapan bazı dermatolojik hastalıklar, bül yapan travmalar, bül oluşturan yanıklar, uzun süreli güneş hasarı, kortizonlu kremlerin uzun süreli kullanımı, lazer gibi cilt soyma işlemleri sonrası.

Milia tipleri nelerdir?

Kendiliğinden gelişebilmektedir ve bunlara primer milia denilmektedir. Başka bir neden bağlı olarak gelişebilmektedir. Bunlara ise sekonder milia denilmektedir. Primer milia; ayva tüyler olarak bilinen vellus,yağbezinden, sekonder milia ise ter bezlerinden kaynaklanan keratin kistleridir.

Primer Milia

Doğumla birlikte olan miliadır. Özellikle yüzde burunda, saçlı deri, gövde ile kolların üst kısmında sık gözlenmektedir. Birkaç ile çok sayıda olabilir ve kendiliğinde birkaç sonra kaybolmaktadır. Bunlar bazen ağız içerisinde görülebilmektedir.

Çocuk ve erişkinlerde görülen primer Milia

Bunlar yeni doğan milialarına benzer. Sıklıkla yanaklar ve göz çevresinde görülmektedir. Ayrıca alında hatta genital alanda da görülebilmektedir. Bunlar kendiliğinden fazla kaybolmamakta sıklıkla üzün süre yerleşim yerinde kalmaktadır. Bazıları sık görülme yerleri dışında özellikle burun üzerinde, göğüs çevresinde olabilmektedir. Bu alanda yerleşim gösteren milia sıklıkla atopi gibi alerjik bir birliktelikte göstermektedir. Bunun kaşıntının sürtünme etkisine bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir.

Plaklar oluşturan Milia

Çok sayıda milia bir araya gelerek plak oluşturmaktadır. Baş ve boyunda ve sıklıkla kulak çevresinde görülmektedir. Orta yaş gurubunda ve kadınlarda daha sıktır. Varlığında pseudoxanthoma elasticum, discoid lupus erythematosus, lichen planus gibi dermatolojik hastalıklar, travma ve böbrek nakilleri düşünülmelidir. Özellikle böbrek gibi organ nakilleri sonrası kullanılan siklosporin ilacının milia gelişimine neden olduğu bilinmektedir.

Nodüler Milia

Plak tipe benzer ancak daha nodüler formdadır.

Çok sayıda Milia

Sıklıkla baş, gövdede olmak üzere haftalar ve aylar içerisnde çok sayıda milia oluşmaktadır. Genetik geçişli formu bildirilmiştir. Bazı genetik geçişli cilt hastalıkları olan genodermatozlar akla getirilmelidir.

Sekonder Milia

Bu milia formu hastalık, ilaç ya da deri travması sonrası ortaya çıkmaktadır. Bunlar kendiliğinden kaybolmakta ya da uzun süre kalabilmektedir. Bül yani deride su toplamaları ile seyreden Epidermolizis bülloza ve porfiria kutanea tarda gibi cilt hastalıkları sonrası gelişen milia en basit örnekleridir.

Bunun dışında birçok büllü dermatolojik hastalığa eşlik edebilir. Özellikle çocuklarda travma sonrası milia gelişebilmektedir. 2. derece yanıklar, dermabrazyon, radyotedaviler, kimyasal eelingler, deri greft onarımları ve ablatif lazer tedavileri sonları milia geliebilmektedir.

Yenidoğanlarda topukta Milia

Keratin Kistleri (Milia) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Özellikle yeni doğanlarda topuktan kan alma uygulamları sonrası milia gelişebimektedir. İlaçlardan benoxaprofen, topikal kortizonlar, 5-fluorouracil, siklopsporin, penisilamin, asitretin, nitrojen mustard milia yapabilmektedir. Miliaya yatkınlık varsa bazı kozmetik ürünler milia yapabilir: likit parafin, likit petroleum, parafin yağı ve lanolin içerenler.

Milia nasıl tedavi edilir?

Yenidoğanda tedavi gerekli değildir, birkaç hafta içinde milia kendiliğinden gerileyecektir.

Erişkinde veya büyük çocuklarda

En sık ve etkin sonuçlu tedavi enjektör ucu yada cerrahi bıçak ince ucu ile milium kistinin çıkarılmasıdır. Çok sayıda olduğunda topikal retinoidler kullanılabilmektedir. Kriyoterapi, kimyasal peeling, elektrocerrahi yapılabilir. Erbium ve CO2 lazer ile milia mikro ablazyonu en seçkin tedavidir.

Milia uzun dönemli bir soruna yol açmaz. Zararlı bir durum değildir. Birkaç hafta içinde düzelmezse doktorunuzla iletişime geçerek tedavi olabilirsiniz.

 

HABERTÜRK Gazetesi HT Hayat / 3 Eylül 2018

  • Çocuklarda, yetişkinlerde, özellikle yenidoğanlarda  görülen ve Keratin Kistleri  olarak bilinen Milia hakkında merak edilenleri Dermatoloji kliniğinden Uzm. Dr. Zahide Eriş Eken anlattı...
Tarih 3.9.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş