Florence Nightingale Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Prof.Dr. Sezer Sağlam, kanser tedavisindeki gelişmelerin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini dile getirdi..

Cerrahi yöntem hangi durumlarda ve nasıl uygulanır?

Lösemi haricinde, tümörlerin en az 10 milimetre sağlıklı doku ile birlikte çıkarılması gerekir. Cerrahide amaç, uygulanan organın korunmasıdır. Gırtlak kanserinde radyoterapi ve kemoterapi ile organ korunabiliyor. Akciğer kanserinin bazı evrelerinde de, radyoterapi ve kemoterapi tedavileri etkin olabiliyor.

Koruyucu ek tedaviler nasıl uygulanmalı?

Kanserli organın cerrahisi yapıldıktan sonra mikrometastazlar için yapılan koruyucu tedaviye adjuvan tedavisi diyoruz. Adjuvan tedavide sadece radyoterapi, kemoterapi veya radyokemoterapi uygulanır. Amaç hastalığı tam tedavi etmek, kanserin tekrarını engellemektir.

Hormon tedavisi nasıl uygulanır?

Bu yöntemi meme ve prostat kanserli hastalarda uyguluyoruz. Ancak tedavi için hastaların patoloji raporunda belirtilen ‘İmmünohistokimya’nın pozitif olması gerekiyor. Hormon tedavisi kemoterapiye göre daha etkili ve yan etkisi daha düşük bir yöntemdir.

Kullanılan ilaç türleri neler?

Meme kanserli hastaların yüzde 20’lik kısmında tümörün büyümesine C-Erb2 hücre proteini neden oluyor. Trastuzumab isimli ilaç bu protein hücresine karşı geliştirildi. Tümör hücrelerine bağlanıp kemoterapinin etkinliğini artıran ilaç tümörü yok etmekte kullanılıyor.

Tümöre enjeksiyon yapılabilir mi? 

2010’da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) prostat kanserinde Sipuleucel-T etken maddeli ilacı onayladı. Hastadan alınan kan, tek bir kan merkezinde bağışıklık sistemini arttırıcı bir işlem görür. Hasta 3 tedaviyi 2 hafta ara ile alır. Ancak hazırlanması zor bir yöntemdir. Kanseri öldüren virüs ‘talimogene’ ameliyat edilemeyen melanomda onay aldı. Ancak bu yöntem iç organ metastazı geliştiğinde fayda göstermedi.


Milliyet Gazetesi  I  20 Kasım 2016

  • Florence Nightingale Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Prof.Dr. Sezer Sağlam, kanser tedavisindeki gelişmelerin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini dile getirdi..
Tarih 21.11.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler