Kelebek hastalığı olarak bilinen Lupus, bağışıklık sisteminin, doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkıyor. Genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülüyor.

Hastalık genel olarak cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerleri hedef alıyor. Bu da teşhisi zorlaştırıyor. Çünkü hastalar doktora birden fazla ve farklı şikayetlerle başvurabiliyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Romatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Şule Yavuz, Lupus hastalığıyla ilgili önemli bilgiler verdi. 

Belirtileri nelerdir?

Lupus, Latince kurt demektir. Lupusun tipik cilt bulgusu ve geliştirdiği hasarlar Lupusu ilk tanımlayan hekimce, bir kurt saldırısının yarattığı derin izlere benzettiği için hastalığı bu isimle tanımlamıştır. Lupusun çok çeşitli bulgu ve belirtileri vardır, iltihaplı romatizmal hastalıklar grubunda olmasına rağmen her zaman eklem bulguları hastalarda olmayabilir. Lupus hastalannın güneşe olan hassasiyeti yüzlerinde Lupus döküntüsü veya “raşı” diye tanımladığımız tipik kelebek tarzı döküntüyü yaratır. Bunun dışında para büyüklüğünde iz bırakma eğiliminde olan lezyonlardan tekrarlayan kurdeşen benzeri döküntülere (ürtiker) geniş bir yelpazede cilt bulgusu yaratabilir. Saç dökülmelerine de yol açabilir. Bu nedenle hastaların bazıları ilk olarak başvurdukları dermatologlarca bize yönlendirilir.

Kimlerde görülür?

Lupus genel olarak genetik yatkınlığı olan bireylerde güneş ışınlarının yahut bazı enfeksiyonların bazen de sigara gibi çevresel faktörlerin tetiklemesi sonucu ortaya çıkar. Ailesinde Lupus olanlarda Lupus gelişme olasılığı biraz daha fazladır. Lupus kadınlarda erkelere oranla yaklaşık 9 kat daha sık görülür. En çok kadınların doğurganlık yaşı olan 15-45 yaş arasında görülse de çocukluk ve ileri yaş döneminde de ortaya çıkabilir.

Menopoz öncesine dikkat!

Lupus hastalığı, genel anlamda halsizlik, yorgunluk, ateş gibi genel şikayetlerle başlayabileceği gibi daha ağır organ tutulumlarıyla da seyredebilir, idrarda kan ve protein kaçağıyla giden böbrek tutulumu, kalp ya da akciğer zarında iltihaplanma, kan hücrelerinde değişiklik nedeniyle kansızlık beyaz kan hücrelerinde azalma veya trombosit dediğimiz kan pıhtılaşmasında önemli rol alan kan elementlerinin azalması ile hastalığın ilk bulgusu olabildiği gibi hastalık seyrinde de izlenebilir. Lupus hastalarında ayrıca tekrarlayan düşükler veya ölü doğumlar gözlenebilir. Bunun dışında beyin tutulumuna bağlı sara nöbetleri ya da koma benzeri tablolar, baş ağrıları,çift görme gibi nörolojik bulgular hastalığa eşlik edebilir. Lupuslu genç kadınlarda yaşıtlarına oranla 40 kata yakın artmış kalp hastalığına yakalanma riski gösterildiğinden menopoz öncesi kalp krizi geçiren kadınlarda lupus mutlaka aranmalıdır.

Nasıl teşhis edilir?

Hastalığının tanısında en önemli basamak hastanın hikayesini ayrıntılı olarak dinlemektir. Tanıda ayrıca kan testlerinden ve bazen cilt ya da böbrek biyopsisinden faydalanılır. Bunun dışında özellikle kanda iltihabın görülmesi veya kan sayımlarında tekrarlayan bozukluklar Lupus tanısı açısından önemli olabilir.


KORKUSUZ Gazetesi   /   13 Mayıs 2017

Tarih 13.5.2017 editor@florence.com
Paylaş