Ellerdeki sinir sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan karpal tünel sendromunun en çok ev kadınlarında görüldüğünü belirten Prof. Dr. Türken Özkan, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi…

Karpal Tünel Sendromu En Çok Ev Kadınlarında GörülüyorEv hanımları gibi el bileğini çok kullanan kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlanır. Ayrıca, şeker hastalığı, tiroit hastalıkları, romatoid artrit, gut ve aşın şişmanlık gibi durumlarda; özellikle 30-60 yaş grubu kadınlarda daha sık görülür. Karpal tünel sendromu aynı zamanda, her iki el bileğinde de görülebilir.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

Hastalık bazen dirseğe, kola, hatta omuza ve boyuna doğru yayılabilen ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşma yakınmaları ile birlikte ortaya çıkar. Uyuşukluk ve karıncalanma genellikle başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağındadır. Belirtiler genellikle gece ortaya çıkar; araba kullanmak, gazete okumak ve telefonla konuşmak gibi Prof. Dr. Türker Özkan günlük aktiviteler sırasında belirtiler artabilir ve günlük yaşam kalitesini etkileyebilir.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Karpal Tünel Sendromu En Çok Ev Kadınlarında GörülüyorElin kullanım alışkanlıklarını değiştirmek ve el bileğini, median sinir üzerindeki basıyı kaldıracak şekilde atele almak faydalı olabilir. Gece yatarken atel kullanmak, ağrı kesici ve anti-enflamatuar ilaçların alınması, çok özel durumlarda sinir etrafındaki şişliği azaltmak için karpal tünele (nadir de olsa) uygulanacak bir steroid enjeksiyonu, bazı hastalarda belirtileri (geçici olarak) ortadan kaldırabilir. Ancak belirtiler çok şiddetli veya geçmiyor ise cerrahi tedavi kaçınılmazdır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar başardı sonuçlar alınabileceği akıldan çıkartılmamalıdır.


SÖZCÜ Gazetesi / 12 Aralık 2018

  • Ellerdeki sinir sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan karpal tünel sendromunun en çok ev kadınlarında görüldüğünü belirten Prof. Dr. Türken Özkan, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi…
Tarih 12.12.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler