‘’Hücre konsantrasyon uygulaması’’ adı verilen bir yöntemle kişinin karın bölgesinden çok az miktarda yağ alınıyor. Özel bir işlemden geçirilen bu yağ, aynı seansta hastanın dizine enjeksiyonla veriliyor!

Diz Tedavilerinde Başka Yenilik Var mı?

İlerleyen yaşa bağlı kıkırdağı tam bitmemiş ama yüzde 50-75’i kaybolmuş kişilerde ‘’hücre konsantrasyon uygulamaları’’ yapıyoruz. Uygulama şöyle: Hastanın karnında 100-150 cc’lik yağ çekiyoruz. Sonra bu yağı aynı seansta ameliyathanede hücrelere ayrıştırıyoruz. Hiçbir şekilde ilave bir enzim, ilaç kullanmıyoruz. Ayırdığımız hücre konsantrasyonunu ameliyat etmeden direkt enjeksiyonla hastanın dizine veriyoruz. Diz dışında kalça, ayak bileğindeki kıkırdak sorunları için de kullanıyoruz.

Bu Yöntem de Kök Hücre Tedavisi Mi?

Evet. Burada verdiğimiz hücrelerin yüzde 6-7’si mezankimal kök hücredir. (erişkin haldeki kök hücresidir). Bu kök hücreler orada kıkırdağı yeniliyor. Genel anestezi gerektirmeyen işlemden sonra hastanede kalmak gerekmiyor. Aynı gün 2 saat sonra hasta evine gönderiliyor. 3 ay içinde de sonuç alınıyor.

Neden Karın Yağı Tercih Ediliyor?

En fazla erişkin kök hücresi yağ dokusunda bulunur. Yağ dokusunda kemik iliğinden, adaleden, sinavyumdan (dizlerin içinde bulunan yapı) 5-10 kat daha fazla kök hücre var. Onun için artık yağ dokusunu kullanıyoruz.

Kök Hücre Tedavileri Kanser Yapar Mı?

Hayır yapmaz. Kullanılan teknolojiler Ameikan FDA onayına sahip. Halkın bilmesi gereken iki tip kök hücre var:
Erişkin Kök Hücresi: Yani sizde bende herkeste olan kök hücre. Embriyonik Kök Hücre: Fetüste, kordon kanında olan kök hücreler. Bu tip kök hücreler henüz tedavi amaçlı kullanılmıyor. Çünkü durdurulamayan kitleler, kanser yapma gibi etkileri söz konusunu. Buna hakim olunduğunda asıl tedavi embriyonik kök hücrede olacak. Çünkü asıl hücre o. Japonya’daki Hiroşima Tıp Fakültesi’nde çalışan Dr. Yamanaka 4 yıl önce, kök hücre çalışmasıyla Nobel Tıp Ödülü aldı. Bizdeki erişkin kök hücresini embriyonik hücreye çevirdi. Dolayısıyla kanser riskini ortadan kaldırarak bu hücreleri kullanma imkanı doğdu. Araştırmalar devam ediyor.

Kök Hücre Tedavisinden Sonra Takip Nasıldır?

Hastaların 3 ay, 6 ay, 1 sene gibi aralıklarla kontrolünü yapıyoruz. MR’lar çekiyoruz. Kıkırdağa özel MR’lar var, burada kıkırdağın kalitesini, ne kadar kıkırdak oluştuğunu, hepsini görebiliyoruz artık. Hasta buna göre spor yaşantısını, normal hayatını planlıyor. Diyelim ki yaptığımız kıkırdak gene bozuldu. Elbette yeniden yenisini yapabiliriz.

Fizik Tedaviye Gerek Olur mu?

Kök hücre tedavisinden sonra yaptığımı bölgede adaleleri güçlendirmek lazım. Bunun için egzersiz programı veriyoruz. Şu bilinen bir kural: Uygulamadan sonra eklem ne kadar hareket ederse kıkırdak beslenmesi sağlanır ve daha sağlıklı kıkırdak elde edersiniz. Fizyoterapiyi tabii ki kullanıyoruz. 

Mutfakta Uzun Süre Ayakta Durmayın

Diz problemi yaşayanların yemek pişirirken uzun süreli sabit durmaları bel ve diz ağrılarına yol açar. Bu nedenle ya hareket edip dolaşarak sabit pozisyonunu bozun ya da zaman zaman oturup dinlenin. Mutfakta bir sandalyeniz olsun ancak bu sandalye alçak olmamalı. Mutfakta yüksek bir tabure bile işinizi görebilir. Bir şeyleri karıştırırken oturmayı alışkanlık haline getirin. Sabit şekilde ayakta kalma alışkanlığından kurtulun.

Eğilip Yer Silmek Çok Tehlikeli

Evdeki yer temizliği ev hanımlarının en dikkatsiz oldukları pozisyonlardır. Özellikle yerleri süpürürken babaannelerimizin süpürgeleri olan çalı süpürgelerinin kullanılması çok tehlikelidir. Daha çok uzun saplı ve pozisyonunuzu dik tutacak süpürgeleri tercih edin. Yere eğilip dizleri yere koyarak yer silmenin de dizler açısından son

26 Ağustos 2019 / Posta Gazetesi

Tarih 30.8.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler