Bu hücrelerle aç kalarak savaşın..

Kemoterapi öncesi ve sonrası 48 saat aç kalmak, tedavinin yararlı etkilerini 2 katına çıkarabiliyor. Bunun nedeni ise hafızasız olan kanserli hücrelerin beslenemeyince paniğe kapılıp üreyememesi. ABD'li araştırmacılar, 2 gün boyunca fareleri aç bıraktıktan sonra hayvanlara yüksek dozda kemoterapi uyguladı. Bu farelerin, kemoterapinin ardından güçlü olmaya devam ettikleri görüldü.

Beslenerek kemoterapi alan farelerin ise yarısının öldüğü, sağ kalmayı başaranlarınsa kilo kaybetmeye devam ettikleri gözlendi. İnsan hücreleri üzerinde yapılan testler de bu gözlemi doğruladı. Araştırmanın başındaki, Kaliforniya Üniversitesi'nden Gerontoloji (Yaşlılıkbilimi) uzmanı Longo da klinik araştırmaların ardından bu yöntemin birçok hastanede uygulanabileceğini söyledi..

Prof. Dr. Sezer SAĞLAM: Açlığın kemoterapiye olan duyarlılığı arttırdığı ortaya konulmuş. Bazı büyüme faktörlerinin (insülin büyüme faktörü) kanda azalması ile açıklanmaya çalışılıyor. Bu konu doğru ve uygulaması pratik olabilir ama insan deneylerinde çoğu laboratuvar çalışmasının başarısız olduğu bilimsel bir gerçektir.

 

Tarih 23.9.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler